.
.
.

پوتین رهبران سعودی، اردن، مصر و ترکیه را در جریان نتایج دیدار با اسد قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با شماری از رهبران منطقه، آن‌ها را در جریان نتایج سفر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به مسکو قرار داد.

دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه سه‌شنبه۲۰ اکتبر در سفری به مسکو، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

این نخستین سفر بشار اسد به خارج از سوریه از زمان آغاز بحران در این کشور در سال ۲۰۱۱ است. خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داده است که این سفر در پاسخ به دعوت آقای پوتین صورت گرفته است.

به گفته سخنگوی کرملین، پوتین و اسد درباره «مسائل مرتبط با عملیات هوایی روسیه در سوریه»، «جنگ با گروه‌های تروریستی تندرو» و «پشتیبانی از عملیات نظامی نیروهای مسلح سوریه» با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

دمتری پیسکوف در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای پوتین با پادشاه سعودی، پادشاه اردن، رئیس جمهوری مصر و رئیس جمهوری ترکیه تلفنی گفت‌وگو کرد.

بنا بر این بیانیه «رئیس جمهوری روسیه پادشاه سعودی را در جریان سفر روز گذشته بشار اسد رئیس جمهوری روسیه به مسکو قرار داد.»

خبرگزاری اینترفاکس هم گزارش داد که پوتین با رجب طیب اروغان رئیس جمهوری ترکیه تلفنی گفت‌وگو کرد و او را در جریان نتایج نتایج سفر بشار اسد به مسکو قرار داد.

بنا بر این گزارش، رئیس جمهوری روسیه در همین زمینه با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر هم گفت‌وگو کرده است.

خبرگزاری اینترفاکس گزارش داده است که پوتین در دیدار با بشار اسد گفته است: «روسیه آماده است تا نه تنها در عمیات نظامی به منظور جنگ با تروریسم کمک کند بلکه در روند سیاسی هم یاری رساند.»

او همچنین برای همکاری با کشورهای ذی‌ربط بزرگ و منطقه برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه، اعلام آمادگی کرد.

از ۳۰ سپتامبر گذشته، روسیه حملات هوایی خود را در سوریه آغاز . مسکو ابتدا اعلام کرده بود که هدفش جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است. اما گزارش‌های منابع محلی و بین‌المللی حکایت از آن دارد که اکثر حملات روسیه علیه دیگر گروه‌های مخالف است است که برخی از آن‌ها «میانه‌رو» هستند و از سوی غرب حمایت می‌شوند.