.
.
.

ترکیه: با کنار رفتن اسد از قدرت تا ۶ ماه پس از آغاز انتقال سیاسی در سوریه موافقیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو مسئول بلندپایه در دولت ترکیه گفتند که این کشور آماده است انتقالی سیاسی در سوریه را بپذیرد که برپایه آن بشار اسد به مدت ۶ ماه به صورت نمادین در قدرت باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از این دو مقام مسئول در دولت ترکیه، آنکارا این پیشنهاد را با همپیمانان غربی‌اش به بحث گذاشته است.

ترکیه، عضو ناتو، یکی از منتقدان سرسخت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است و تاکید می‌کند بدون کنار رفتن اسد از قدرت، نمی‌تواند صلح را به سوریه بازگرداند.

یکی از مقام‌های دولتی ترکیه که خواسته نامش فاش نشود، گفته است: «کار بر روی طرح کنار رفتن اسد جاری است... می‌تواند شش ماه در قدرت بماند زیرا تضمینی برای کنار رفتنش وجود خواهد داشت.»

او ادامه داد: «این طرح را با ایالات متحده و دیگر هم‌پیمانانمان به بحث گذاشتیم. توافق کاملی برای این‌که این شش ماه چه زمانی آغاز می‌شود وجود ندارد اما معتقدیم این مساله به درازا نخواهد کشید.»

یکی دیگر از مقام‌های مسئول در ترکیه گفت که ایالات متحده آمریکا این پیشنهاد را به روسیه ارائه خواهد داد اما هنوز مشخص نیست که آیا مسکو آن را می‌پذیرد یا نه.

حدود سه هفته پیش روسیه حملات هوایی خود در سوریه را برای حمایت از نظام اسد در مقابل مخالفانش آغاز کرد. کشورهای اروپایی در مسیر دستیابی به موضعی مشترک درباره نقش بشار اسد در آینده قدرت سوریه، با مشکل مواجه شدند. فرانسه اصرار دارد که اسد در نزدیک‌ترین زمان ممکن از قدرت کنار برود اما آلمان مشارکت او را در مرحله انتقالی ممکن می‌بیند.

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا سه شنبه گفت که لندن خواهان کنار رفتن اسد از قدرت «در یکی از مراحل است.»

اما اسد در آخرین مصاحبه تلویزیونی خود که ۴ اکتبر پخش شد گفت: «هیچ مسئول خارجی نمی‌تواند برای آینده سوریه تصمیم‌گیری کند.»