فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا رکورد فروش اسلحه در سال 2015 را شکست

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  چالش‌های امنیتی در خاورمیانه و اروپای شرقی و رشد رو به افزایش داعش و نگرانی از توسعه طلبی روسیه، باعث گرم شدن بازار فروش سلاح های آمریکایی شده است. واشینگتن در سال 2015 با درآمدی بالغ بر 46.6 میلیارد دلار توانست رکورد فروش اسلحه را بشکند.

  به گزارش نشریه نظامی «دفینس وان» (دفاع اول) وزارت دفاع آمریکا با تایید این خبر، اعلام کرد، فروش اسلحه در سال 2015 به خارج از کشور به دلیل جنگ علیه داعش و قراردادهای فروش اسلحه به کشورهای شرق اروپا و همچنین بحران های عراق، لیبی، سوریه و یمن، به طور بی سابقه ای افزایش یافته است.

  دریاسالار جوزف رکسی، مدیر آژانس همکاری دفاعی گفت: «به دلیل فروش بی سابقه سلاح سال 2015 بزرگترین ومهمترین سال آژانس بوده است».

  وی افزود:«در سال 2015 درآمد فروش سلاح به مبلغ 46.6 میلیارد دلار رسید. در حالی که در سال 2014 تقریبا 34.2 بود و در سال 2013 از 27 میلیارد دلار بیشتر نشده بود».

  آژانس همکاری دفاعی گفته است که حدود 120 تقاضای خرید اسلحه هنوز بررسی نشده است. این آژانس همچنین گفته است که برنامه کمک های نظامی آژانس ازمبلغ 10.7 میلیارد در سال 2013، به مبلغ 20.1 میلیارد دلار در سال 2015 افزایش یافته است.

  به گفته آژانس این کمک ها شامل یک صد و پنجاه کشور جهان شده است.

  آژانس دفاع مشترک، آماری از فروش هلیکوپترها، موشک های پاتریوت، موشک های دفاعی و دستگاه های جاسوسی و غیر منتشر کرده است. این آژانس گفته که دولت عراق نیز برای خرید اسلحه پیشرفته درخواست کرده است اما هنوز با درخواست آن موافقت نشده است.

  وزارت دفاع آمریکا با ابراز خشنودی از افزایش بی سابقه فروش اسلحه در سال 2015 اعلام کرده که کاهش قیمت نفت در جهان احتمال قدرت خرید برخی از مشتریان را کاهش دهد.

  پنتاگون گفته است که در صورت کاهش قیمت نفت در سال آینده، سطح درآمد این وزارتخانه از فروش اسلحه تقریبا 15 میلیارد کاهش خواهد یافت.

  افزایش نفوذ داعش، بحران یمن، همکاری امنیتی آمریکا با کشورهای عربی برای مهار کردن خطر ایران در منطقه که پس از نشست کمپ دیوید صورت گرفت، همچنین سیاست های توسعه طلبانه ولادیمیر پوتین که با اشغال مناطقی از اوکران و تهدید اروپای شرقی همراه بود، همه باعث افزایش فروش اسلحه شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران