فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حزب‌الله جنگ علیه اسرائیل را با جنگ در سوریه مساوی دانست

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان یکشنبه ۱۸ اکتبر گفت که نیروهای حزبش وارد «جنگی تعیین کننده و سرونشت ساز» در سوریه شده‌اند که در آن با پروژه «تکفیری» مقابله می‌کنند.

  او تاکید کرد که نیروهای حزبش آماده هستند و حضور میدانی‌شان بیش از هر زمان دیگر است.

  به گزارش العربیه، نصرالله در سخنانی جنگ با اسرائیل و جنگ در سوریه را مساوی دانست و گفت: «هر دو طرح صهیونیستی و تکفیری می‌خواهند به یک نتیجه برسند که نابودی ملت و جامعه‌های ما، به زانو درآوردنشان و نابودی و مصادره اراده آن‌ها است.»

  او که در مراسم بزرگداشت یکی از فرماندهان حزبش که در سوریه کشته شده است، سخن می‌گفت، اظهار داشت: «امروز مردان مقاومت حاضران میدان هستند. آن‌ها باید از نظر کمی و کیفی مجهزتر از همیشه باشند زیرا ما در نبردی سرنوشت ساز و تعیین کننده هستیم.»

  حزب‌الله دوشنبه حسن محمد الحاج یکی از فرماندهان برجسته‌اش را که در جنگ داخلی سوریه کشته شده بود، در شهرک اللویزه در جنوب لبنان به خاک سپرده بود.

  نصرالله گفت که محمد الحاج دهم ماه اکتبر جاری در نبردهای منطقه سهل الغاب در استان حماه کشته شده است.

  حزب‌الله لبنان که از سوی ایران پشتیبانی می‌شود، یکی از برجسته‌ترین گروه‌های شبه‌نظامی غیر سوری است که در کنار نیروهای دولتی این کشور در حال نبرد است. حضور حزب‌الله امکان پیشروی میدانی را برای نیروهای دولتی سوریه در چند منطقه فراهم کرده است.

  این سخنان نصرالله در حالی ایراد می‌شود که بسیاری از ناظران معتقدند مداخله حزب‌الله در سوریه باعث طولانی شدن جنگ در این کشور و از آن مهم‌تر، فرقه‌ای شدن آن شده است.

  حزب‌الله حزب شیعی پشتیبانی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران است که در حمایت از نظام بشار اسد که از اقلیت علوی مذهب سوریه است، در حال نبرد است.

  ورود حزب‌الله به جنگ سوریه علاوه بر این‌که باعث طولانی شدن نبردها در سوریه شده، اوضاع لبنان را بیش از پیش بحرانی کرده است. این مداخله لبنان را به بن بست سیاسی کشانده که بی ثباتی وضع امنیتی و بحران اقتصادی را سبب شده است.

  نصرالله در حالی میان نبرد با اسرائیل و سوریه تساوی قائل شده که چندی پیش اسرائیل و روسیه بر سر جنگ سوریه با یکدیگر هماهنگی‌های لازم را انجام دادند. روسیه متحد نظام اسد است که در حملات هوایی خود را علیه مخالفان اسد آغاز کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران