.
.
.

اسرائیل محله‌های فلسطینی را در بیت‌المقدس با ایست‌های بازرسی بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسرائیل چهارشنبه ۱۴ اکتبر در ورودی‌های محله‌های فلسطینی شرق بیت‌المقدس اشغالی، ایست‌های بازرسی قرار داد.

این اقدام در چارچوب سلسه‌ای از اقدام‌ها صورت می‌گیرد که هدف از آن، متوقف کردن حملات فلسطینی‌ها است، اما با این وجود این حملات ادامه پیدا کرد. در همین حال محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نسبت به «شعله ور شدن آتش مناقشه دینی که خشک و تر را می‌سوزاند» هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمود عباس در نطقی ضبط شده که توسط تلویزیون رسمی فلسطین پخش شد، گفت: «به مبارزه مشروع ملی‌مان که بر پایه حق دفاع از خود، مقاومت مردمی مسالمت آمیز و مبارزه سیاسی و قانونی استوار است، ادامه می‌دهیم.»

عباس نسبت به ادامه «تروریسم اسرائیلی» هشدار داد و گفت که این تروریسم «خطر آغاز مناقشه دینی را زنده کرده است که تر و خشک را می‌سوزاند، نه تنها در منطقه بلکه در همه جهان». او گفت که «زنگ خطر را برای جامعه جهانی برای مداخله‌اش پیش از فوت وقت به صدا در می‌آورد.»

رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی ادامه داد: «تغییر وضعیت در مسجد الاقصای مبارک را نمی‌پذیریم، اجازه اجرای هیچ طرح اسرائیلی که هدف از آن لکه دار کرد قدسمیت و اسلامیت باشد را نمی‌دهیم، این حق ما است، حق فلسطینی‌ها و مسلمان‌ها در هرجای جهان که باشند.»

او افزود: «گروگان توافقنامه‌هایی نخواهیم ماند که اسرائیل به آن‌ها احترام نمی‌گذارد، به پیوستن به سازمان‌ها و معاهده‌های بین‌المللی و ارائه پرونده‌هایمان به دادگاه کیفری بین‌المللی ادامه می‌دهیم، پرونده‌های جدیدی درباره اعدام‌های میدانی پسران، دختران و نوادگانمان ارائه خواهیم داد.»

چهارشنبه حملات جوانان فلسطینی به چاقو به فلسطینی‌ها ادامه یافت. در جوان فلسطینی بعد از ظهر چهاشنبه با حمله‌ای در بیت‌المقدس، یک جوان فلسطینی را زخمی کردند در پی این حمله، این دو جوان به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی کشته شدند.

پلیس اسرائیل هم اعلام کرد که یک جوان فلسطینی، تلاش کرد یک نیروی امنیتی اسرائیلی را در ورودی بخش قدیمی بیت‌المقدس شرقی اشغالی با چاقو بزند اما پیش از انجام عین عملیات، به ضرب گلوله کشته شد.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که این جوان باسل باسم سدر (۲۰ ساله) نام دارد که شهر الخلیل در جنوب کرانه باختری رود اردن اشغالی است.

اندکی پس از آن پلیس اسرائیل اعلام کرد جوان ۲۳ ساله اسرائیلی را کشته که با چاقو به یک زن یهودی حدودا هفتاد ساله، در نزدیکی ایستگاه مرکزی اتوبوس بیت‌المقدس حمله کرد؛ حمله‌ای که باعث شد این زن یهودی به شدت زخمی شود.

نیروهای پلیس اسرائیل ایست‌هایی بازرسی مقابل محله جبل المکبر در بیت‌المقدس شرقی اشغالی برپا کردند. دو جوان فلسطینی که حمله خود را سه‌شنبه اجرا کردند، برای نخستین بار در همین محله از شلیک گلوله استفاده کردند.

خشونت‌های اخیر روز اول اکتبر آغاز شد. در درگیری‌های آن روز یک فلسطینی و هفت اسرائیلی کشته شدند.

پلیس اسرائیل برپایی ایست‌های بازرسی را در محله‌های عرب بیت‌المقدس شرقی اشغالی آغاز کرد. پیش از آن ورودی‌های چند محله به طور کامل بسته شده بود.

دو مرد فلسطینی در نزدیکی ایست بازرسی در محله جبل المکبر ایستادند و با پوزخند گفتند: «ما به این اقدام‌ها عادت داریم.»

دولت اسرائیل همچنین اعلام کرد پیکرهای فلسطینی‌هایی که دست به این حملات می‌زنند را به خانواده‌هایشان تحویل نمی‌دهد. این تصمیم شامگاه سه‌شنبه اعلام شد. این جنازه‌ها در گورستان‌های ویژه عاملان حملات به خاک سپرده خواهند شد.

از سویی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد به زودی با هدف بازگرداندن آرامش میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، به خاورمیانه سفر کند.

این خشونت‌ها احتمال آغاز انتفاظه سوم فلسطینی را زنده کرده است. دو انتفاظه پیشین سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳ و ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ بودند.