.
.
.

کردستان عراق.. جلوگیری از ورود رئیس پارلمان به اربیل و برکناری ۴ وزیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بحران سیاسی در اقلیم کردستان عراق شدت گرفته است؛ دو روز بعد از حمله به دفاتر حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی در استان سلیمانیه، نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم، چهار وزیر را برکنار کرد. همچنین نیروهای امنیتی شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق، مانع از ورود رئیس پارلمان به این شهر شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سیفان دزه‌یی سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق گفت که نچیروان بارزانی نخست وزیر این اقلیم، از چهار وزیر خواست سمت‌های خود را ترک کنند.

این چهار تن وزرای اوقاف و امور دینی، دارایی، تجارت و پیشمرگه هستند که همگی در حزب گوران عضویت دارند.

حزب دموکرات کردستان که نچیروان بارزانی نایب رئیس آن است، حزب گوران را به ایجاد تنش و خشونت در هفته‌های اخیر متهم می‌کند که تا کنون دستکم پنج کشته برجای گذاشته است.

از سویی، نیروهای امنیتی در اربیل دوشنبه ۱۲ اکتبر، مانع از ورود یوسف محمد رئیس پارلمان اقلیم کردستان به این شهر شدند. رئیس پارلمان اقلیم کردستان عراق نیز از حزب گوران است.

درون رحیم معاون رئیس پارلمان اقلیم کردستان عراق در این باره گفت: «نیروهای امنیتی حزب دموکرات کردستان مانع از ورود یوسف محمد به اربیل شدند و به همین دلیل او به سلیمانیه بازگشت.»

کنترل شهر اربیل به دست حزب دموکرات کردستان است که رهبری آن را مسعود بارزانی رئیس اقلیم بر عهده دارد.

این رویدادها پس از آن روی می‌دهد که معترضان به دفاتر حزب دموکرات کردستان در استان اربیل حمله کرده و آن‌ها را به آتش کشیدند. این شدیدترین خشونت‌ها در اقلیم خودمختار کردستان در سال‌های اخیر است.

حزب گوران که مرکزش سلیمانیه است پیش از این اعلام کرده بود که از سوی حزب دموکرات کردستان خواسته شده وزرایشان به دولت باز نگردند.

اداره اقلیم کردستان عراق به دو بخش تقسیم می‌شود. حزب دموکرات کردستان اداره اربیل و دهوک را در دست دارد و اتحادیه میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی، سلیمانیه را مدیریت می‌کند. این دو حزب بیش از دو دهه پیش با یکدیگر جنگیده بودند.

حزب دموکرات کردستان اتحادیه میهنی را به کم کاری در حمایت از دفاترش در سلیمانیه متهم می‌کند از این رو اکثر دفاتر خود را در سلیمانیه تخلیه کرد. حزب دموکرات کردستان همچنین دفاتر تلویزیون کی.ان.ان وابسته به حزب گوران را در دو شهر اربیل و دهوک بست.

شبکه تلوزیونی ان.ار.تی که دفتر مرکزی‌اش در سلیمانیه است نیز اعلام کرد که دفاترش در اربیل و دهوک هدف یورش و بازرسی نیروهای امنیتی قرار گرفتند.