.
.
.

سعودی: نفی دخالت ایران در یمن همچون انکار طلوع آفتاب از شرق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبری وزیر امور خارجه سعودی بر همسان بودن دیدگاه سعودی و فرانسه درباره سوریه و عراق و دخالت‌های ایران تاکید کرد و گفت رد دخالت ایران در یمن همچون نفی طلوع آفتاب از شرق است.

الجبیر در کنفرانس خبری که با همتای فرانسوی‌اش لوران فابیوس در ریاض برگزار کرد، گفت که اقدام ائتلاف عربی در یمن با درخواست دولت مشروع این کشور بود.

او توضیح داد که هدف از عملیات در یمن، حمایت از دولت قانونی و پایان دادن به تهدید موشک‌های بالستیک است. او خاطرنشان کرد که پایان جنگ به حوثی‌ها و همپیمانشان علی عبدالله صالح بستگی دارد.

وزیر امور خارجه سعودی گفت: «ایمان داریم که راه حل سیاسی در یمن بهترین گزینه‌است اما حوثی‌ها، گزینه نظامی را ترجیح دادند.»

او خاطرنشان کرد: «دخالت‌های ایران در امور کشورهای دیگر، مشکلی منطقه‌ای به وجود اورده است» و «چالش‌های منطقه بزرگ است اما تعامل حکیمانه‌ای با آن‌ها داشت.»

الجبیر بار دیگر به وجود دخالت ایران در یمن تاکید کرد و گفت که هرکس بگوید تهران دخالتی ندارد و از حوثی‌ها پشتیبانی نمی‌کند «همچون کسی است که بگوید آفتاب از شرق طلوع نمی‌کند.»

او با تاکید بر این‌که موضع سعودی از سوریه و اسد تغییر نمی‌کند، گفت: «در تلاشیم روس‌ها را قانع کنیم که هر راه حلی در سوریه، باید شامل کنار رفتن اسد باشد.»

در مقابل لوران فابیوس گفت: «امیدواریم که همه طرف‌ها برای حمایت از راه حل سیاسی در یمن تلاش کنند.»

او توضیح داد که وضعیت انسانی در یمن بسیار دشوار است، از همین رو «فرانسه خواهان اجرای قطعنامه شورای امنیت درباره یمن است.»

او خاطرنشان کرد: «عملیات ما علیه داعش در سوریه، برای دفاع از خود برپایه میثاقنامه سازمان ملل متحد است.»

فابیوس ادامه داد: «با مقام‌های سعدی درباره عملیات نظامی علیه داعش در سوریه گفت‌وگو کردیم.»

او تاکید کرد که راه حل سیاسی در سوریه نیازمند مرحله انتقالی است که طی آن قدرت منتقل شود.