.
.
.

جایزه صلح نوبل به هیئت چهارجانبه گفت‌وگوی ملی تونس رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای داوران نوبل دقایقی جایزه امسال صلح را به هیئت چهارجانبه ناظر بر گفت‌وگوهای ملی تونس اهدا کرد.

تارنمای رسمی نوبل روز جمعه ۹ اکتبر نوشت، هیئت یادشده در سال 2013 و در شرایطی شکل گرفت که فرآیند مردم سالاری در آن کشور، به دلیل ترورهای سیاسی و آشوب های پی در پی، در آستانه شکست قطعی بود و «کمیته» توانست فرآیندی صلح آمیز را جایگزین شرایط کشور کند.

«هیئت چهارجانبه گفت و گوهای ملی در تونس»، چهار شاخه دارد: «اتحادیه عمومی کارگران تونس؛ کنفرانس صنعتی، بازرگانی و صنایع دستی؛ اتحادیه حقوق بشر تونس؛ و انجمن وکلای تونس.»

این چهار شاخه، هریک، نماینده اندیشه ها و سبک زندگی گروهی از شهروندان تونسی است. بر این اساس، کمیته چهارجانبه توانست نقشی موثر در پیشبرد هدف های دموکراسی آن کشور ایفا کند.

شورای نوبل تاکید کرد، جایزه صلح 2015، به «هیات چهارجانبه» و نه به شاخه ها و سازمان های وابسته به آن، داده می شود.

این گروه چهارگانه از میان 273 نامزد دیگر در جهان برگزیده شدند پیشتر گمانه زنی ها بر این بود که احتمالا یکی از شخصیت های سیاسی بارز در تونسی برای جایزه نوبل صلح سال 2015 برگزیده می شد.

جنبشی که گاه از آن با نام «بهار عربی» یاد می شود، در سال میلادی 2011-2010 از تونس آغاز شد و به سرعت، سراسر شمال آفریقا و خاورمیانه را فراگرفت. با وجود این‌که بهار عربی در برخی کشوها همچون لیبی و سوریه، باعث نا آرامی و آغاز جنگ داخلی شد، اما در تونس این مسیر در مسیر دموکراسی، موفق‌تر از دیگر کشورهای عرب منطقه بوده است.