.
.
.

تظاهرات ضد دولتی در لبنان به خشونت کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تظاهرات ضد دولتی در بیروت پایتخت لبنان به درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی انجامید. نیروهای پلیس ضد شورش به منظور متفرق کردن معترضان، از گاز اشکاور و آب با فشار استفاده کردند.

ساعت پنج به وقت محلی بیروت، تظاهراتی در مرکز این شهر در اعتراض به اوضاع بد معیشتی و اقتصادی و همچنین فساد در نهادهای حکومتی آغاز شد.

صدها تظاهر کننده که در میان آن‌ها، فعالان صنفی و اعضای گروه‌های جامعه مدنی دیده می‌شدند، تلاش کردند از موانع سیمانی و سیم‌های خاردار نصب شده به وسیله نیروهای امنیتی به منظور جلوگیری از رسیدن معترضان به میدانی که ساختمان پارلمان قرار دارد، عبور کنند.

نیروهای پلیس ضد شورش و همچنین نیروهای ارتش و سازمان امنیت داخلی که در پشت این موانع مستقر شده بودند، در واکنش به تلاش تظاهر کنندگان و برای جلوگیری از آنان از گاز اشک‌آور و آب فشار قوی استفاده کردند.

خبرگزاری دولتی لبنان به نقل از منابع بیمارستانی، از انتقال دستکم ۳۶ نفر به بیمارستان که در اثر گاز اشک‌آور دچار خفگی شدند، خبر داده است.

بنا بر این گزارش، تظاهرکنندگان نیروهای انتظامی و نظامی را سنگباران که در نتیجه آن، دستکم شش تن از نیروهای پلیس، زخمی شدند.

این گزارش افزوده است که یکی از تظاهرکنندگان خطاب به نیروهای پلیس، از آن‌ها خواست شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از آب فشار قوی را متوقف کنند تا معترضان در مقابل پرتاب سنگ را متوقف کنند.

خبرگزاری دولتی لبنان همچنین از دستگیری شماری از تظاهر کنندگان و انتقال آن‌ها به مراکز امنیتی خبر داده است.

اعتراض‌های اخیر در لبنان پس از آن آغاز شد که در نتیجه بسته شدن تنها محل دفن زباله‌های بیروت و مناطق اطراف آن، زباله در خیابان‌های پایتخت لبنان انباشته شد.

پس از برخورد پیش آمده میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی، خواسته‌های سیاسی از جمله استعفای برخی وزرا و پس از آن همه دولت و همچنین برگزاری انتخابات مطرح شد.

لبنان از بحران سیاسی بغرنجی رنج می‌برد تا جایی که در پی اختلاف‌های شدید میان گروه‌های سیاسی حاضر در پارلمان و دولت، این کشور بیشتر از یک سال است که رئیس جمهوری ندارد.

نبود رئیس جمهوری در لبنان باعث ناتوانی در حل و فصل بسیاری از مسائل کشور شده است، از جمله این‌که مساله انتخاب سران سازمان‌های امنیتی، معطل مانده است. همه این‌ها بر شکاف میان گروه‌های سیاسی افزوده است.

این وضعیت و علاوه بر آن بحران آوارگان سوری، اقتصاد لبنان را عملا فلج کرده است. خشونت‌های پیش آمده، بخش گردشگری را که شاهرگ اقتصادی لبنان است، تعطیل کرده است.

این امور در مجموع بی‌کاری و کمبود در خدماتی همچون آب و برق، در لبنان را تشدید کرده است. افزون بر این فساد موجود در مراکز حکومتی لبنان باعث شده که مبارزه با این پدیده یکی از خواسته‌های مطرح معترضان شود.