.
.
.

حملات هوایی روسیه به غرب سوریه در پشتیبانی از عملیات زمینی نیروهای اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که ارتش دولتی سوریه و گروه‌های شبه‌نظامی هم‌پیمانش، چهارشنبه عملیاتی زمینی علیه مواضع مخالفان را با پشتیبانی هوایی جنگنده‌های روسیه آغاز کردند.

این نخستین حمله هماهنگ شده میان دو طرف از زمان آغاز عملیات هوایی مسکو در سوریه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که حملات هوایی روسیه، مناطقی در شمال استان حماه و نزدیکی استان ادلب را هدف قرار داد. در این حملات شهرک‌هایی نزدیک اتوبان متصل کننده میان شمال و جنوب که از شهرهای بزرگ غرب سوریه عبور می‌کند، بمباران شد.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که نیروهای ارتش سوریه در عملیات خود از موشک‌های زمین به زمین استفاده کرده و دستکم چهار موضع مخالفان را هدف قرار دادند.

با وجود این‌که این عملیات هماهنگ شده نشان از شدت گرفتن اقدام‌های نظامی علیه مخالفان حکومت اسد دارد، اما هنوز مشخص نیست که این حملات بتواند دستاورد سریعی داشته باشد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که هنوز گزارشی از پیشروی نیروهای دولتی وجود ندارد اما خسارت‌هایی به پایگاه‌ها و زره‌پوش‌های مخالفان وارد آمد.

یک منبع منطقه‌ای آگاه از اوضاع سوریه می‌گوید که در این حملات، شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان نیز حضور دارند.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته خبر داده بود که همپیمانان حکومت اسد از جمله ایران، خود را برای حمله زمینی بزرگی در سوریه علیه مخالفان آماده می‌کنند.

هنوز نشانه‌ای از حضور نیروهای زمینی سوریه در این عملیات وجود ندارد. رسانه‌های دولتی سوریه و رسانه‌های نزدیک به حکومت اسد نیز تا کنون خبری از این عملیات منتشر نکرده‌اند.

روسیه همپیمان نظام بشار اسد از چهارشنبه ۳۰ سپتامبر حملاتی هوایی در سوریه آغاز کرده که ابتدا هدف خود را جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اعلام کرده بود. اما اکثر این حملات مواضع گروه‌های مخالف حکومت اسد را در مناطقی که داعش در آن حضور ندارد هدف قرار داد تا جایی که مسکو با تغییر موضع رسمی خود اعلام کرد که می‌خواهد به ارتش سوریه کمک کند.