فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • «پیش‌گویی» اوباما محقق شد: اعلام «جهاد» علیه روسیه

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به روسیه نسبت به فرو رفتن در «مرداب سوریه» هشدار داده و گفته بود که احتمالا مسکو به خاطر مداخله نظامی‌اش در سوریه، هدف حملات انتقامجویانه برخی گروه‌های شبه‌نظامی مسلح قرار گیرد.

  به نظر می‌رسد که پ«یش‌گویی» اوباما در حال تحقق است. برخی گروه‌های اسلامگرا و حتی صوفی مسلح در مصر، سوریه، عراق و سعودی، علیه حضور روسیه در سوریه، حکم «جهاد» صادر کردند. این گروه‌ها به مسکو حوادث ۳۰ سال پیش را در افغانستان یادآو شدند.
  اوباما گفته بود که ممکن است برخی اعلام «جهاد» کنند و هم‌اینک توجیه هم دارند و آن دخالت روسیه است.

  برخی گروه‌های اسلامگرا در مصر اعلام کردند که با «اشغالگری روسی-ایرانی در سوریه» مخالف هستند. گروه اخوان المسلمین سوریه یکشنبه ۴ اکتبر علیه آن‌چه «اشغالگری آشکار روسیه در سوریه» نامید، اعلام جهاد کرد. در عراق هم منابع آگاه تاکید کردند که چهار گروه به فعالیت مسلحانه برای مقابله با دخالت روسیه در سوریه بازگشتند. در سعودی ۵۲ روحانی که مقام‌های سعودی آن‌ها را «تحریک‌گر» توصیف کردند، در بیانیه‌ای خواستار وحدت جنگجویان در سرزمین شام برای جنگ در سوریه علیه روسیه شدند.

  همه این‌ها این نگرانی را به وجود می‌آورد که دخالت روسیه در سوریه، باعث بحرانی‌تر شدن اوضاع و پیچیده‌تر شدن جنگ بشود.

  روسیه ابتدا اعلام کرده بود که هدفش مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است. اما عملا اکثر حملاتش به مواضع مخالفان حکومت اسد حتی آن‌ها که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا آموزش داده شده‌اند، صورت گرفت. در نهایت هم کاخ کرملین با تغییر موضع رسمی اعلام کرد که هدفش از دخالت در سوریه، حمایت از ارتش دولتی این کشور است.

  از سرگیری فعالیت ۴ گروه مسلح عراقی برای مقابله با روسیه

  در عراق منابع آگاه تاکید کردند که «۴ گروه عراقی در پاسخ به دخالت روسیه در عراق و سوریه، فعالیت مسلح خود را از سر گرفتند.»

  این منابع در استان نینوا به «العربی الجدید» گفتند: «نمایندگان گروه‌های مسلح جلسه‌ای در شمال عراق برگزار کرده و تصمیم گرفتند تا به روسیه پاسخ دهند و عملیات مسلح خود را علیه هرگونه حضور نظامی مسکو در بغداد، از سر گیرند.»

  بنا بر این گزارش: «این گروه‌ها، مداخله نظامی روسیه در عراق و سوریه را، دخالتی مذهبی دانستند که هدف از آن، اجرای طرح‌های ایران و تحمیل خواسته آن بر دو ملت عراق و سوریه است.»

  محمد عبدالله از رهبران «جبهه تحرک مردمی عراقی» گفته است که «سه یا چهار گروه عراقی عملیات نظامی خود را علیه هرگونه حضور روسی از سر خواهند گرفت.»

  او افزوده است که برجسته‌ترین گروه‌ها «نقشبندیه، انصار السنه و جیش‌الاسلام» هستند. او ادامه داد که در صورت کشیده شدن مداخله روسیه به عراق، گروه‌های دیگری نیز به این حرکت خواهند پیوست که «الجیش الاسلامی»، «جیش المجاهدین» و «گردان‌های انقلاب ۱۹۲۰» از جمله آن‌ها هستند.

  از سویی گروه «ارتش طریقه نقشبندیه» که گروهی صوفی است و سومین گروه شبه‌نظامی بزرگ عراق به شمار می‌آید، در بیانیه‌ای اعلام کرد که فعالیت مسلحانه خود را علیه حضور نظامی روسیه در سوریه و عراق، از سر گرفت.

  ۵۲ روحانی خواستار مقابله گروه‌های سوری با روسیه شدند

  از سویی ۴۵ «تحریک‌گر» که از شخصیت‌های آکادمیک و مبلغان مذهبی سعودی هستند، برای مقابله با نیروهای روسیه در سوریه اعلام «آماده باش» کردند.

  به گزارش «العربیه» این ۵۲ تن که برهی از آن‌ها عضو «اتحادیه علمای مسلمان» هستند در بیانیه‌ای که با نام‌های خود امضا کردنده‌اند از تمام کسانی که «در خارج از سعودی توانایی لیبک گفتن به ندای جهاد» دارند خواستند به سوریه بروند تا در کنار گروه‌های تندرو علیه نیروهای روسیه بجنگند.

  به گفته کارشناسان، این افراد در تلاشند تا با بیانیه خود، جوانان سعودی، خلیجی و مسلمان را به جنگ نیروهای روسیه در سوریه بکشانند همانگونه که ۳۰ سال پیش گروه‌ها و شخصیت‌های مشابه، باعث پیوستن بسیاری از جوانان به گروه القاعده و تشکیلات طالبان در افغانستان برای جنگ با نیروهای اتحاد جماهیر شوروی شدند.

  اعلام «جهاد» اخوان المسلمین روسیه

  از سویی گروه اخوان المسلمین در سوریه، یکشنبه علیه آن‌چه «اشغالگری آشکار روسیه در سوریه» نامید، اعلام «جهاد» کرد و آن را «واجبی شرعی برای هرکس که توان حمل اسلحه دارد» دانست.

  این گروه از زبان سخنگویش عمر مشوح تاکید کرد که با تجه به ورود نیروهای نظامی روسیه به سوریه و هدف قرار دادن غیر نظامیان، هم‌اکنون «روبروی اشغال آشکار سوریه توسط روس‌ها هستیم.»

  مشوح گفت که ورود روسیه، آن را در همان موضع «نظام اسد» قرار می‌دهد و «مردم سوریه حق دارند در برابر اشغالگری را با همه راه‌های مشروع سیاسی، نظامی و رسانه‌های مقاومت کنند.»

  مشوح به مسکو هشدار داد و گفت: «روسیه اگر گمان کند که با این روش از منافعش در سوریه حمایت می‌کند، در توهم به سر می‌برد چرا که همان تجربه افغانستان و چچن را تکرار می‌کند. همانگونه که از ۵ سال پیش در برابر نظام اسد، ایران و حزب‌الله مقاومت می‌کنیم، اکنون در برابر روسیه هم مقاومت خواهیم کرد.»

  هشداری که قبلا داده شد

  پیشتر بسیاری از مقام‌های غربی به روسیه نسبت به دخالت در سوریه و عواقب آن هشدار داده بودند، از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود دخالت روسیه اوضاع را در سوریه پیچیده‌تر می‌کند.

  رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز به روسیه هشدار داد و اقدامش را «اشتباهی بزرگ» توصیف کرد.

  فرانسه نیز از زبان وزیر امور خارجه‌اش در هشداری مشابه از احتمال هدف قرار دادن روسیه توسط «جهادگران» سخن گفته بود.

  بیست و هشت کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو» نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف فوری حملات هوایی روسیه علیه مخالفان رژیم اسد و غیرنظامیان در سوریه شدند. در این بیانیه که ترکیه نیز یکی از امضا کنندگان آن است، در مورد «خطر جدی چنین رفتار غیرمسئولانه»، هشدار داده شده است.

  روسیه به چه کسانی حمله می‌کند؟

  سرانجام روسیه، موضع رسمی خود را درباره هدف اعلام شده از حملات هوایی‌اش در خاک روسیه که پیشتر مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اعلام شده بود، تغییر داد و به صراحت گفت که به دنبال حمایت از ارتش بشار اسد است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دمتری پیسکوف سخگوی کرملین دوشنبه ۵ اکتبر به خبرنگاران گفت که هدف از عملیات روسیه در سوریه، حمایت از ارتش سوریه است.

  او همچنین یکی دیگر از اهداف روسیه را «هدف قرار دادن مواضع تروریست‌ها و تندروها» عنوان کرد.

  این در حالی است که برپایه گزارش‌ها و تاکیدهای مقام‌های غربی، اکثر حملات روسیه تا کنون به مواضع مخالفان حکومت اسد حتی آن‌ها که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا آموزش داده شده‌اند، صورت گرفته است.

  مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا گفته است که تا کنون تنها ۵درصد از حملات هوایی روسیه، به مواضع داعش بوده است.

  به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در سه روز نخست حملات هوایی روسیه در سوریه که چهارشنبه ۳۰ سپتامبر آغاز شد، دستکم ۳۹ غیر نظامی کشته شدند. شورای ملی اپوزیسیون سوریه هم از بمباران ۴ بیمارستان توسط جنگنده‌های روسی خبر داده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران