فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ناتو خواستار توقف حملات هوایی روسیه به مخالفان سوری شد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  بیست و هشت کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو»، با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف فوری حملات هوایی روسیه علیه مخالفان رژیم اسد و غیرنظامیان در سوریه شدند. در این بیانیه که ترکیه نیز یکی از امضا کنندگان آن است، در مورد «خطر جدی چنین رفتار غیرمسئولانه»، هشدار داده شده است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه فرانسه، همزمان با انتشار این بیانیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در بروکسل، مذاکرات خود را پیرامون بحران پناهجویان سوری و به طور کلی بحران سوریه با مقامات بلند پایه اتحادیه اروپا آغازمی کند.

  ترکیه اکنون بیش از یک سال است که خواستار ایجاد یک منطقه ممنوعه پرواز در سوریه است.

  دولت روسیه دوشنبه ۵ اکتبر، اعلام داشت که با ایجاد چنین منطقه‌ای برفراز خاک سوریه مخالفت خواهد کرد.

  احمد داوود اغلو، نخست وزیر ترکیه، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: «حتی اگر پرنده‌ای درحریم هوایی ترکیه پرواز کند رهگیری خواهد شد».

  دولت ترکیه بامداد دوشنبه اعلام کرده بود که یک هواپیمای جنگنده روسی در نزدیکی مرزهای سوریه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و از سوی مسئولین ترکیه رهگیری شده است.

  دوشنبه برای ششمین روز حملات هوایی روسیه در برخی نقاط سوریه ادامه یافت. روسیه سرانجام، موضع رسمی خود را درباره هدف اعلام شده از حملات هوایی‌اش در خاک روسیه که پیشتر مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اعلام شده بود، تغییر داد و به صراحت گفت که به دنبال حمایت از ارتش بشار اسد است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دمتری پیسکوف سخگوی کرملین دوشنبه به خبرنگاران گفت که هدف از عملیات روسیه در سوریه، حمایت از ارتش سوریه است.

  او همچنین یکی دیگر از اهداف روسیه را «هدف قرار دادن مواضع تروریست‌ها و تندروها» عنوان کرد.

  این در حالی است که برپایه گزارش‌ها و تاکیدهای مقام‌های غربی، اکثر حملات روسیه تا کنون به مواضع مخالفان حکومت اسد حتی آن‌ها که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا آموزش داده شده‌اند، صورت گرفته است.

  مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا گفته است که تا کنون تنها ۵درصد از حملات هوایی روسیه، به مواضع داعش بوده است. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا هم تاکید کرده است که هدف از حملات روسیه در سوریه، حمایت از اسد «خونخوار» است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران