فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • داعش مسئولیت انفجارهای عدن و حمله به مقر دولت یمن را برعهده گرفت

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  گروه دولت اسلامی موسوم به داعش مسئولیت انفجارهایی را که صبح سه شنبه ۶ اکتبر عدن پایتخت موقت یمن را لرزاند، بر عهده گرفت. خالد البحاح نخست وزیر و اعضای دولت قانونی یمن، از این انفجارها جان سالم به در بردند.

  داعش در اعلام خود، عکس دو مهاجم انتحاری را منتشر کرد.

  هتل قصر، محل اقامت بحاح، صبح سه شنبه هدف حمله با موشک‌های کاتیوشا قرار گرفته بود. خبرنگار العربیه در عدن به نقل از شاهدان عینی گزارش داده بود که پیش حمله موشکی، خودرویی بمب‌گداری شده، دروازه غربی هتل را هدف حمله قرار داد و همزان با حرکت این خودرو به سمت ساختمان، دو موشکی که منبع شلیک کننده آن‌ها مشخص نیست، به هتل اصابت کردند.

  بنا بر این گزارش، احتمالا هدف از شلیک دو موشک، مشغول کردن نیروهای محافظت از هتل بود، مساله‌ای که باعث شد خودروی بمب‌گذاری شده بتواند تا حدودی خود را به ساختمان اصلی هتل نزدیک کند.

  او افزود که بلافاصله پس از انفجار، ساختمان بسته شد و مسئولان و وزرای حاضر در آن، به مکانی امن منتقل شدند.

  انفجار دیگری منزل شیخ صالح العولقی را هدف قرار داد. خبرنگار العربیه می‌گوید که این منزل، محل اقامت برخی از نیروهای نظامی و هلال احمر اماراتی بود. در پی این انفجار که به وسیله خودرویی بمب‌گذاری شده انجام شد، منزل به طور کامل منهدم شد و شماری کشته و زخمی شدند.

  خودروی بمب‌گذاری شده دیگری نیز در نزدیکی دروازه پادگان نیروهای اماراتی در نزدیکی منطقه البریقه منفجر شد. این خودرو در اثر شلیک آتش به سوی آن از سوی نیروهای محافظ ساختمان، نتوانست ماموریت خود با با ورود به ساختمان انجام دهد. در اثر انفجار این خودرو شماری از نیروهای محافظی که خارج از ساختمان بودند، کشته شدند.

  فرماندهی ائتلاف عربی در یمن از شهادت یک سرباز سعودی در حمله عدن خبر داده بود. در همین حال فرماندهی کل نیروهای مسلح امارات اعلام کرد که ۴ سرباز اماراتی به شهادت رسیده و شمار دیگری نیز زخمی شدند.

  خبرگزاری رسمی امارات به نقل از «منابع آگاه و شاهدان عینی» گزارش داد: «در عملیات جنایتکارانه امروز (سه شنبه) شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن علیه ساختمان دولت یمن و شماری از پایگاه‌های نظامی، ۱۵ تن از نیروهای ائتلاف عربی و مقاومت یمنی به شهادت رسیدند.» این گزارش ادامه داد که شماری دیگر هم زخمی شده‌اند.

  این حادثه ساعت شش و نیم بامداد به وقت یمن روی داد و در پی آن دود سیاه آسمان عدن را پوشاند.

  نایف البکری وزیر جوانان و ورزش یمنی در مصاحبه با شبکه «الحدث» گفت: «خاد البحاح معاون رئیس جمهوری و نخست وزیر و همجنین اعضای دولت آسیب ندیده‌اند و حالشان خوب است.» او تاکید کرد که «دستگاه‌های امنیتی تحقیقات خود را درباره حادثه آغاز کرده‌اند.»

  او خاطرنشان کرد که بیشتر آسیب‌ها در نزدیکی دروازه خارجی هتل بوده است و اکثر قربانیان از سربازان و کارکنان هتل بوده‌اند.

  البکری تاکید کرد که این اقدام تروریستی، دولت را از عمل به وظایف خود باز نمی‌دارد، دولت در عدن باقی خواهد ماند و حوثی‌ها در حال کشیدن نفس‌های آخر خود هستند.

  او ادامه داد که حوثی‌ها از لحاظ سیاسی و اخلاقی خودکشی کردند.

  البکری تاکید کرد که این حمله تنها بر عزم و اراده ائتلاف و یمنی‌ها برای حرکت به سمت جلو و تحقق اهداف خود در بازگرداندن مشروعیت در یمن، می‌افزاید.

  البحاح معاون رئیس جمهوری و نخست وزیر یمن ماه گذشته پس از چند ماه حضور در سعودی، به همراه شماری از وزرا به عدن بازگشته بود تا فعالیت‌های دولت یمن از داخل خاک این کشور از سر گرفته شود.

  صفحات شبکه‌های اجتماعی تصاویر ویدیویی را منتشر کرده‌اند که اصابت یکی از موشک‌ها به هتل و در نتیجه آن برخاستن دود سیاه به هوا را نشان می‌دهد.

  این حمله چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که دولت یمن باز پس گیری تنگه باب‌المندب را شبه‌نظامیان حوثی اعلام کرد.

  شایان ذکر است که عدن پس از باز پس گیری آن از شورشیان حوثی در نیمه ژوئیه گذشته از سوی دولت عدن به عنوان دولت موقت اعلام شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران