فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آغاز مذاکرات روسیه و اسرائیل برای هماهنگی عملیاتی در سوریه

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک افسر نظامی اسرائیلی می‌گوید که یک هیئت نظامی روس سه‌شنبه (امروز) برای سفری دو روزه به اسرائیل خواهد رفت تا بر سر راه‌های جلوگیری از درگیری احتمالی و غیر عمدی نیروهای دو کشور هنگام انجام عملیات در سوریه مذاکره کنند.

  اسرائیل بیم آن دارد که عملیات نظامی روسیه در سوریه باعث درگیری احتمالی نظامی نیروهای تل آویو و مسکو بر فراز سوریه شود.

  تا کنون اسرائیل چند بار مواضع ارتش سوریه و همپیمانش حزب‌الله لبنان را در جریان جنگ‌های داخلی سوریه بمباران کرده است. اسرائیل تا کنون مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته اما گزارش‌ها حاکی از آن است که این حملات محموله‌های موشک و اسلحه برای حزب‌الله را هدف قرار داده است.

  ۲۷ سپتامبر اسرائیل برخی از مواضع ارتش دولتی سوریه را در بلندهای جولان پس از شلیک موشک از این مواضع به مناطق اسرائیل، بمباران کرد. اوت گذشته نیز اسرائیل در شدیدترین حمله به خاک سوریه، شماری از فعالان فلسطینی را کشت.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکولای بوگدانوفسکی نایب رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه، ریاست هیئت نمایندگی کشورش را به اسرائیل بر عهده خواهد گرفت. از سوی اسرائیل هم ژنرال یائول جولان معاون اول رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور در راس دیدار کنندگان با هیئت روس خواهد بود.

  افسر اسرائیلی که خواسته نامش فاش نشود، در این باره گفته است: «دو هیئت در پایگاه فرماندهی نظامی در تل‌آویو با یکدیگر دیدار خواهد کرد. آن‌ها بر سر مسائل مختلف از جمله همکاری و هماهنگی منطقه‌ای با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد.»

  ۲۱ سپتامبر گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با یکدیگر در مسکو دیدار کرده بودند.
  افسر اسرائیلی گفته است: «دو طرف بر سر هماهنگی حملات هوایی در سوریه و مسائل الکترو مغناطیسی توافق خواهند کرد.»

  او افزوده است: «روسیه و اسرائیل بر سر عملیات دریایی در سواحل سوریه در دریای مدیترانه که مسکو آن‌جا پایگاه نظامی دارد هم هماهنگی خواهند کرد.»

  جنگنده‌های روسیه از روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر بمباران مناطق تحت کنترل مخالفان حکومت اسد در سوریه را آغاز کردند.

  این حملات در حالی است که ابتدا روسیه اعلام کرده بود هدفش گروه داعش است اما از روز چهارشنبه بارها مواضع مخالفان حکومت اسد حتی نیروهایی که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا آموزش داده شده بودند، هدف قرار گرفت؛ مساله‌ای که خشم غرب را براگیخت.

  سرانجام دوشنبه ۵ اکتبر دمتری پیسکوف سخگوی کرملین دوشنبه ۵ اکتبر به خبرنگاران گفت که هدف از عملیات روسیه در سوریه، حمایت از ارتش سوریه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران