.
.
.

مین‌ها.. خطر جدیدی برسر راه پناهجویان در مسیر اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خطر عبور از زمین‌های مین‌گذاری شده که مین‌های آن‌ها از زمان جنگ بالکان (۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵) همچنان باقی مانده‌اند، خطر جدیدی است که پناهجویان سوری را که برای رسیدن به اروپای غربی به دنبال زندگی بهتر تلاش می‌کنند، تهدید می‌کند.

این خطر با احتمال انتخاب مسیرهای جدید از سوی پناهجویان با نزدیک شدن فصل سرما بیشتر می‌شود به ویژه این‌که مجارستان به کشیدن سیم‌های خاردار در مرزهای خود با کشوهای همسایه ادامه می‌دهد.

پناهجویان در مسیر خود به اروپای غربی، از یونان به مقدونیه می‌رفتند و پس از آن مجارستان یا کرواسی را برای عبور انتخاب می‌کردند. اما سرمای هوا از یک سو و تصمیم دولت مجارستان از سوی دیگر برای کشیدن سیم خاردار در مرزهای خود با صربستان و کرواسی باعث زنده شدن این احتمال شد که پناهجویان کشورهای جنوبی گرم‌تر همچون بوسنی‌هرزگوین و آلبانی را برای عبور انتخاب کنند.

۳ درصد از زمین‌های بوسنی مین‌گذاری شده است

آمار مرکز مین‌روبی بوسنی‌هرزگوین نشان می‌دهد که حدود ۲.۳ درصد از زمین‌های این کشور یا به عبارتی ۱۱۶۵ کیلومتر مربع، همچنان دارای مین هستند.

۱۴۱۷ منطقه در بوسنی‌هرزگوین وجود دارد که ساکنان آن‌هاکه بالغ بر ۶۳۸ تن هستند، به طور مستقیم با خطر مین‌ها روبرو هستند.

با وجود پاکسازی مناطق مرزی مین‌گذاری شده، اما مقام‌ها تابلوهای هشدار آمیزی برای جلوگیری از حوادث احتمالی تصب کرده‌ند. همچنین نقشه‌هایی برای نشان دادن مناطق دارای خطر مین وضع شده است.

به نظر می‌رسد مناطق «پرچکو»، «اوراشیا» و «بوسناسکی شاماتس» در شمال و «راونو» در جنوب مناطقی باشند که بیشترین احتمال وجود زمین‌های مین‌گذاری شده در آن‌ها وجود داشته باشد.

بسیاری معتقدند که زمین‌های کشاورزی در مثلث صربستان، بوسنی و کرواسی، همچنان مین‌های فعال داشته باشند. تا کنون در کراوسی که یکی از گذرگاه‌های پناهجویان است، بسیاری از سرزمین‌های مین‌گذاری شده وجود دارد.

۵۰ هزار مین

بنا بر آمار مرکز مین‌روبی کرواسی، مساحت‌های پاکسازی نشده از مینی وجود دارد که مساحتشان به ۴۹۶ کیلومتر مربع می‌رسد. این مناطق شامل حدود ۵۰ هزار مین هستند. همچنین در منطقه در مرز صربستان به علاوه زمینی به مساحت ۴۰ کیلومتر مرتبع در مرز بوسنی وجود دارند که خطرناک‌ترین مناطق از لحاظ احتمال مین به شمار می‌وند.

عملیات مین‌روبی در دو منطقه مرزی «فربانیا» و «تیمتسی» در صربستان ادامه می‌یابد. قرار است این عملیات اواخر ماه اکتبر جااری پایان یابد تا پس از این تاریخ مرز میان در کشور خالی از مین شود.

اما آلبانی که آن هم یکی از کشورهای محل عبور پناهجویان به شمار می‌آید، زمین‌های حاوی مین وجود ندارد. مناطق مین‌گذاری شده توسط ارتش صربستان که تا عمق سه کیلومتری داخل آلبانی در مرز با کوزوو می‌رسد، در سال ۲۰۰۹ پاکسازی شدند.