.
.
.

مخالفت قاطع مخالفان سیاسی و مسلح سوریه با نقشه راه سازمان ملل برای حل بحران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در اجماعی نادر، اپوزیسیون سوریه که از سوی غرب حمایت می‌شود و همچنین گروه‌های مسلح مخالف حکومت اسد، با نقشه راه سازمان ملل متحد برای پایان جنگ داخلی در سوریه مخالفت کردند.

اعلام مخالفت یک روز پس از آن صورت گرفت که دولت بشار اسد آمادگی خود را برای مشارکت در این ابتکار عمل اعلام کرد.

استفان دی‌مستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه ژوئیه گذشته ابتکار عملی ارائه داد که بر پایه آن چهار کارگروه به رهبری سازمان ملل متحد برای بحث بر سر چگونگی اجرای نقشه راه به منظور رسیدن به صلح در سوریه، تشکیل می‌شود.

در توافقی نادر میان اپوزیسیون سیاسی و نظامی در سوریه، بیانیه‌ای صادر شد که دفتر سیاسی گروه‌های اسلامگرای قدرتمند همچون گروه احرار الشام و هچنین گروه‌های پشتیبانی شده از سوی ایالات متحده همچون گردان ۱۰۱ آن را امضا کرده‌اند.

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه روز جمعه گفته بود که دولت بشار اسد آماده مشارکت در نقشه راه دی‌مستورا است اما نتیجه این ابتکار عمل الزام‌آور نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه ائتلاف ملی نیروهای انقلاب و اپوزیسیون سوریه آمده است: «ما معتقدیم این کارگروه‌ها با صیغه کنونی و دستورالعمل‌های غیر واضحشان راهی جز آماده کردن زمینه برای باز سازی نظام را فراهم نمی‌کند.»

این بیانیه افزوده است: «نقشه راه بیشتر قطعنامه‌های سازمان ملل متحد درباره سوریه را نادیده گرفته است از جمله قطعنامه‌ای که بر ضرورت انهدام اسلحه شیمیایی و دادن اجازه به ورود کمک‌های انسانی تاکید می‌کند.»

این بیانیه پس از جلسات متعدد ائتلاف اپوزیسیون سوریه در استانبول ترکیه صادر شد.

این در حالی است که روسیه از روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر حملات هوایی به مواضع مخالفان حکومت سوریه را آغاز کرد.

بیانیه ائتلاف اپوزیسیون سوریه تاکید کرده است که «تشکیل هیئتی انتقالی برای انتقال کامل قدرت بدون حضور بشار اسد و چهره‌های نظامش تنها راه برون رفت از بحران سوریه است.»