.
.
.

فرار حوثی‌ها از صرواح و تسلیم شدن یک گردان گارد ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه تحولات در جبهه یمن، شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن، در برابر حملات نیروهای مشترک، از جبهه صرواح گریختند.

در مأرب نیز سیطره نیروهای مشترک بر الجفینه و حمه المصاریه تکمیل شد در حالی که یک گردان از گارد ریاست جمهوری خود را در این منطقه تسلیم نیروهای مقاومت مردمی هوادار عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و ائتلاف عربی به رهبری سعودی کردند.

پیش از این نیروهای ائتلاف عربی به رهبری سعودی، تنگه باب‌المندب را به خالد بحاح معاون رئیس جمهوری یمن تسلیم کرده بودند.

به گزارش «العربیه» نیروهای ائتلاف پیشتر موفق شده بودند از راه عملیات هوایی و فرود نیرو به جزیره میون مشرف با تنگه، آن را از تصرف حوثی‌ها خارج کنند.

در این درگیری‌ها ده‌ها تن از شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن کشته و شمار دیگری دستگیر شدند.

شایان ذکر است که تنگه باب‌المندب دارای اهمیتی استراتژیک است به گونه‌ای که گذرگاه مهمی برای تجارت جهانی از راه دریا به شمار می‌آید.

از سویی خالد البحاح در هشداری به حوثی‌ها و همپیمانان آن‌ها گفت که دیگر «فرصتی برای ماجراجویی‌های سیاسی و نظامی» در اختیار ندارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، البحاح شنبه ۳ اکتبر در بازدید از یک پایگاه نظامی ائتلاف عربی در نزدیکی باب المندب گفت: «ماجراجویی‌هایی از سوی حوثی‌ها و صالح برای نابودی قدرت کشور صورت گرفت. ما اکنون در نبرد بازپس‌گیری کشور هستیم.»

او ادامه داد: «دیگر هیچ فرصتی برای ماجراجویی‌های سیاسی و نظامی وجود ندارد و این آخرین پیام به حوثی‌ها و همپیمانانشان است.»

این مقام مسئول یمنی، باز پس گیری تنگه باب‌المندب و جزیره میون را «یک پیروزی استراتژیک» توصیف کرد چرا که این تنگه «یک گذرگاه دریایی جهانی است.»

او تاکید کرد: «این عملیات که از عدن برای باز پس گیری نوار ساحلی که از باب المندب آغاز می‌شود و از بنادر المخا و الحدیده می‌گذرد تا ما را با برادرانمان در پادشاهی سعودی و به طور مشخص جبهه شمالی متصل کند، ادامه خواهد داشت.»