.
.
.

بِلِر ۶ ماه پیش از مرگ قذافی از او خواسته بود به دنبال مکانی امن باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اطلاعات جدیدی که وزارت امور خارجه آمریکا منتشر کرده نشان می‌دهد که تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا و فرستاده ویژه کمیسیون چهارجانبه برای صلح در خاورمیانه، به معمر قذافی رهبر پیشین لیبی نصیحت کرده بود تا به دنبال جای امنی بگردد.

این نصحیت در «مکالمه بسیار محرمانه» تونی بلر با قذافی در فوریه ۲۰۱۱ و حدود ۶ ماه پیش از فروپاشی نظام و کشته شدنش ارئه شده است.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، پرده برداری از این مکالمه در چارچوب سلسله گزارش‌های وزارت امور خارجه آمریکا از نامه‌های هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه وقت صورت می‌گیرد. متن این نامه را کاترین ریمیر مدیر وقت دفتر تونی بلیر به جاک سولیوان مشاور عالی هیلاری کلینتون در امور خارجه نوشته است.

بلر در مکالمه خود به قذاقی گفته است: «اگر مکان امنی داری باید به آنجا بروی تا مساله به صورت مسالمت آمیز پایان یابد. باید روند تغییری صورت گیرد. می‌توان این روند را اداره کند. باید راهی برای اداره آن بیابیم.»

بلر ادامه داده است: «با مردم صحبت کردم. همه آن‌ها خواستار پایانی مسالمت آمیز هستند.»

بلر در این مکالمه به امکان مداخله خود و دولت‌های غربی در تلاش برای یافتن راه‌حلی مسالمت آمیز برای بحران لیبی اشاره می‌کند.

بلر افزوده است: «ایالات متحده و کشورهای غربی در حال حاضر در وضعیت دشواری قرار دارند. می‌خواهم پیامی حقیقی برای آن‌ها داشته باشم که پایان بحران را به شکلی مسالمت آمیز تاکید می‌کند. اگر ملت ببینند رهبر کنار می‌رود، آن‌ها مطمن خواهند شد. اما اگر مدت طولانی شود، از نقطه بی‌بازگشت عبور خواهیم کرد.»

بنا بر این گزارش، روز پس از این پیام بلر، شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام به بلوکه کردن اموال قذافی، ممنوع السفر کردن او و احاله او به دادگاه بین‌المللی کیفری کرد.

با رسیدن ماه مارس ۲۰۱۱، بریتانیا در چارچوب ائتلافی بین‌المللی، اقدام به مشارکت در ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی کرد. در همان حال مخالفان مسلح به جنگ بر روی زمین ادامه دادند.