.
.
.

بارزانی خواستار هماهنگی آمریکا و روسیه در جنگ با داعش شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق می‌گوید که در صورت هماهنگی روسیه و ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، می‌توان نتایج بهتری در جنگ علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بارزانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که از کمک هر کشوری از جمله روسیه به نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه در جنگ با داعش استقبال می‌کند.

جنگنده‌های روسیه از چهارشنبه ۳۰ سپتامبر حملات هوایی علیه خود را در سوریه آغاز کردند. اما ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا می‌گویند که این حملات تنها داعش را هدف قرار نمی‌دهد بلکه طی آن مواضع دیگر گروه‌های مخالف حکومت سوریه از جمله گروه‌هایی که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا آموزش داده می‌شوند هم بمباران می‌شود.

روسیه متحد نظام بشار اسد است و تا کنون با کناره گیری او از قدرت مخالفت کرده است.

کردها تا کنون به عنوان هم‌پیمان اصلی ائتلاف بین‌الملل که در آن بیش از ۶۰ کشور حضور دارد، ظاهر شده است. آن‌ها موفق شده‌اند با کمک حملات هوایی ائتلاف و مستشاران نظامی، شبه‌نظامیان داعش را از بسیاری از مناطق شمال عراق بیرون برانند.

بارزانی در بیانیه خود گفته است: «اگر همکاری میان ائتلاف بین‌الملل و روسیه علیه داعش شکل گیرد، نتایج بهتری حاصل خواهد شد.»
او افزوده است: «منطقه کُرد... از روسیه در صورت حمایت از نیروهای پیشمرگه در جنگ با داعش استقبال می‌کند.»

دولت عراق هم هفته پیش اعلام کرد از حملات هوایی روسیه علیه مواضع داعش در خاک خود استقبال می‌کند. بغداد افزود که با مسکو و دمشق در زمینه اطلاعاتی برای مقابله با داعش همکاری دارد.

مسئولان عراقی می‌گویند توافق بر سر تبادل گزارش‌های اطلاعاتی با روسیه به معنی این نیست که ایالات متحده نفوذش را در دولت بغداد از دست می‌دهد.

اما برخی دیپلمات‌ها و مسئولان می‌گویند احتمال دارد حیدر العبادی نخست وزیر عراق از وجود رو به رشد سوریه به عنوان اهرم فشاری بر آمریکا برای به دست آوردن اسلحه بیشتر از واشینگتن استفاده کند.