.
.
.

گفت‌وگوی کری و ظریف درباره حملات روسیه به مخالفان در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش‌ها حاکی از آن است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در دیدار خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، درباره اجرای توافق هسته‌ای و همچنین بحران سوریه، بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که جان کری و محمد جواد ظریف، بر سر راه‌های اجرای توافق‌نامه هسته‌ای، با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.روز سه شنبه ۱۴ ژوئیه ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد.در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو می شود. این توافق ۱۰ ساله هنوز به اجرا گذاشته نشده است.

از سویی یک مسئول ایرانی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت که کری و ظریف، بر سر بحران سوریه و حملات

هوایی روسیه به مخالفان مسلحی که با حکومت بشار اسد در حال نبرد هستند نیز گفت‌وگو کردند.

روسیه چهارشنبه ۳۰ سپتامبر، حملات هوایی خود را علیه مواضع گروه‌های مخالف حکومت سوریه آغاز کرد. جنگنده‌های روسی دو روز پیش شهرهای تلبیسه و الرستن و روستای زعفرانیه در حومه شمالی حمص را بمباران کردند و دستکم ۳۸ تن را کشتند. اکثر قربانیان از غیر نظامیان بودند.

این در حالی است که مسکو ابتدا اعلام کرده بود که هدفش جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است.

این اقدام انتقاد آمریکا و متحدان غربی‌اش را برانگیخته است. ایالات متحده، روسیه را متهم کرده که هدف حملات آن گروه خلافت اسلامی نیست بلکه حمایت از نظام بشار اسد در برابر مخالفان است.

از سویی روز پنجشنبه خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع لبنانی گزارش داده بود که صدها تن از نیروهای ایرانی در ۱۰ روز اخیر به سوریه رسیدند تا به حمله زمینی بزرگی که دولت سوریه و شبه‌نظامیان حزب‌الله با پشتیبانی هوایی روسیه قصد آغاز آن علیه مواضع مخالفان حکومت اسد دارند، بپیوندند.
البته خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) جمعه ۲ اکتبر به نقل از «یک مقام عالیرتبه سیاسی» که نامش فاش نشده. گزارش‌هایی را که از رسیدن صدها نظامی ایران به سوریه به منظور مشارکت در عملیات زمینی علیه مخالفان بشار اسد حکایت می‌کند را «کذب محض»خواند.