.
.
.

وزیر خارجه امارات:آزاد سازی عدن یک پیروزی نظامی و انسانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات متحده عربی روز شنبه 3 اکتبر سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، آزادسازی شهر عدن یک پیروزی نظامی و انسانی است.

وی گفت اکنون کمک های انسانی به مردم یمن از شهر عدن به سایر مناطق کشور ارسال می شود.

وزیر خارجه امارات گفت:«پیروزی نیروهای ائتلاف در باب المندب سرآغازی برای پایان آشوبگران حوثی است».

عبدالله بن زاید در سخنان خود بر ضرورت پایبندی همه به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد مربوط به یمن و تطبیق آن تاکید کرد.
بن زاید با اشاره به مسئله حادثه منا و انتقاد مقامات ایران از سعودی گفت:«ایران با سابقه ای که دارد دارای شرایطی نیست که به خاطر حادثه منا از سعودی انتقاد کند».

وی تاکید کرد که ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه به نسبت همکاری میان کشورها بستگی دارد.

وزیر خارجه سعودی بار دیگر خواستار پایان دادن به اشغال جزایر سه گانه امارات یعنی «طنب الاکبر، طنب الاصغر و ابوموسی» توسط ایران شد.

وی گفت :«امارات متحده عربی آماده است که به طور مستقیم با ایران در باره مالکیت این سه جزیره گفتگو کند یا از اینکه مسئله مالکیت این سه جزیره ازسوی دادگاه بین المللی لاحه بررسی و مشخص شود».

عبدالله بن زاید در باره ائتلاف عربی تاکید کرد که امارات متحده عربی در کنار پادشاهی سعودی ایستاده و از مواضع این کشور دفاع خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به بحران عراق و جنگ علیه داعش گفت:«داعش هرکجا بی ثباتی و ناامنی می شود آنجا فعالیت هایش را گسترش می دهد این گروه تروریستی گمراه با استفاده از اوضاع نابسامان عراق بر زمین گسترده ای از خاک این کشور مسلط شد.

وی افزود:«امارات متحده عربی به کمک های انسانی به مردم عراق ادامه خواهد داد و از اصلاحات دولت این کشور نیز پشتیبانی می کند».

وزبر خارجه امارات در مورد بحران سوریه گفت:«اولین قدم برای حل بحران سوریه تشکیل یک دولت انتقالی خواهد بود».