.
.
.

سپتامبر گذشته ۴۶ تن در سوریه زیر شکنجه کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبکه سوری حقوق بشر جمعه ۲ اکتبر، نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را متهم کرد که در ماه سپتامبر گذشته (۲۰۱۵) دستکم ۴۴ تن را زیر شکنجه کشت.

شبکه سوری حقوق بشر، «شمار زیاد قربانیان شکنجه در سوریه» را ناشی از «سیاست‌های برنامه ریزی نظام» در «شکنجه مخالفان» دانست.

این گزارش افزوده است که شمار زیادی از کشته شدگان زیر شکنجه در سوریه، از دانشجویان، هنرمندان و کادرهای پزشکی هستند.

بنا بر این گزارش شمار کشته شدگان زیر شکنجه در ماه سپتامبر گذشته در سوریه، ۴۶ تن است که «۴۴ تن از آن‌ها توسط نیروهای دولتی، یک نفر توسط شبه‌نظامیان کُرد و یک نفر هم توسط گوه‌های مسلح مخالف کشته شده‌اند.»

این گزارش می‌افزاید که «حومه دمشق» و «درعا» بیشترین شمار قربانیان شکنجه را به خود اختصاص داده‌اند که در مجموع، ۱۱ تن از آن‌ها به این در منطقه تعلق دارند.

در حالی که شمار کشته شدگان زیر شکنجه در حماه به ۹ تن، در دیرالزور ۹ تن و در ادلب، حمص، قنیطره و الرقه هرکدام یک نفر است.
این گزارش نظام اسد را به پی‌گیری سیاست برنامه ریزی شده متهم کرد که هدف از آن، کشته شدن این شمار زیاد از قربانیان زیر شکنجه است.

شبکه حقوق بشر سوریه تاکید کرده است: «این آمار حد اقلی است و تنها کسانی شامل شده است که مرگشان زیر شکنجه مستند شده است.»

این گزارش افزوده است: «همه ارکان نظام از حوادث شکنجه آگاه هستند. این جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی است.»

بنا بر این گزارش، نظام اسد بازداشت‌ها و شکنجه‌ها توسط نیروهای خود را نمی‌پذیرد بلکه گروه‌های دیگر از جمله «داعش» و «النصره» را به انجام آن‌ها متهم می‌کند.

شبکه سوری حقوق بشر سوریه می‌گوید که اطلاعات خود را از زندانیان سابق یا از خانواده‌های زندانیان به دست می‌آورند که آن‌‌ها نیز با پرداخت رشوه به مسئولان دولتی در جریان اخبار فرزندان خود قرار می‌گیرند.

بنا بر این بیانیه: «در بسیاری از حالت‌ها، مسئولان دولتی جنازه‌ها را به خانواده‌ها تحویل نمی‌دهند. همچنین بسیار پیش می‌آید که خانواده‌ها از مراجعه برای تحویل گرفتن جنازه‌های بستگانشان و حتی وسایل شخصی‌شان از بیمارستان‌های نظامی می‌ترسند زیرا نگران دستگیر شدن خود هستند.»

شبکه سوری حقوق بشر در پایان خواستار مجازات عاملان شکنجه و ناقضان حقوق بشر در سوریه شده است.