.
.
.

سفیر دمشق در مسکو: هدف حملات روسیه در سوریه نابودی همه مخالفان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاض حداد سفیر رژیم بشار اسد در مسکو می‌گوید که روسیه به نظام سوریه در نابودی «همه گروه‌های شورشی» کمک می‌کند.

نظام اسد، پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه تا کنون، برای توصیف مخالفان خود از واژه‌هایی همچون «تروریست» و «شورشی» استفاده می‌کند.

حداد پنجشنبه در مصاحبه با شبکه خبری CNN گفت: «روس‌ها تنها برای نابود داعش در کنار سوری‌ها نمی‌جنگند بلکه هدف نابودی تمام گروه‌های شورشی است.»

او هدف همه گروه‌های مخالف که آن‌ها را «شورشی» توصیف کرد، «گسترش تروریسم» دانست.

سفیر نظام دمشق در روسیه گفت: ««تاثیر حملات روسیه بیش از حملاتی است که ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا تا کنون انجام داده است.»

او افزود که «ارتش سوریه و همپیمان روسی‌اش هم اکنون با یکدیگر همکاری کرده و در گزارش‌های اطلاعاتی شریک می‌شوند.»

این در حالی است که پیش از این ریاض حداد در کنفرانسی خبری در مسکو گفته بود که «هدف حملات هوایی روسیه تنها داعش است و دمشق اطلاعاتی از حضور نیروهای این گروه در حمص دارد.»

حداد افزوده بود که «رسانه‌های عربی اطلاعات نادرستی را منتشر کرده و جنگی رسانه‌ای علیه سوریه به راه انداخته‌اند.»

او تصریح کرده بود: «القاعده و داعش یک چیز هستند، حملات آن‌ها را هدف قرار می‌دهد و روسیه جنگی منطقه‌ای برای جنگ با داعش را رهبری می‌کند.»

روسیه از روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر حملات هوایی خود را به مواضع گروه‌های مخالف نظام بشار اسد در استان‌های حماه، حمص و ادلب آغاز کرد اگر چه ابتدا اعلام کرده بود که هدفش جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است.

این اقدام انتقاد آمریکا و متحدان غربی‌اش را برانگیخته است. ایالات متحده، روسیه را متهم کرده که هدف حملات آن گروه داعش نیست بلکه نیروهایی هستند که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، آموزش دیده‌اند و مورد حمایت غرب هستند.

روسیه می‌گوید که علاوه بر گروه داعش لیستی از سایر گروه‌ها را برای انجام حملات هوایی علیه آن‌ها مدنظر دارد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در مقر سازمان ملل گفت که روسیه همانند آمریکا مواضع داعش و النصره را هدف قرار می‌دهد.

حسن حاج علی فرمانده لشکر «صقور الجبل» گفته است از جمله اهداف بمباران شده توسط جنگنده‌های روسیه، یکی از پایگاه‌های این لشکر در استان ادلب است که در دو حمله هوایی، با بیست موشک هدف قرار گرفت.

نیروهای لشکر «صقور الجبل» توسط نیروهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، آموزش دیده‌اند. این آموزش در چارجوب برنامه‌ای صورت گرفته که واشینگتن می‌گوید هدف از آن تقویت گروه‌های مخالف داعش و اسد است.

شبکه خبری المیادین نزدیک به نظام اسد و ایران نیز گزارش داده است که جنگنده‌های روسیه مواضع ائتلاف جیش الفتح را که اخیرا پیروزی‌های چشم‌گیری علیه نیروهای دولتی سوریه در مناطق شمال غربی این کشور به دست آورده، بمباران کردند.