.
.
.

روسیه مواضع جنگجویانی را که آمریکا در سوریه آموزش داده بمباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنگنده‌های ارتش روسیه، پایگاه‌های مخالفان مسلح حکومت روسیه را که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا آموزش دیده‌اند، بمباران کردند.

این در حالی است که منابع آگاه روز پنجشنبه خبر دادند صدها نظامی ایرانی به منظور مشارکت در حمله زمینی بزرگ به مواضع مخالفان که قرار است توسط نیروهای بشار اسد و شبه‌نظامیان حزب‌الله صورت گیرد، به سوریه رسیدند.

در همین حال یک مقام نظامی آمریکایی گفت که ارتش‌های آمریکا رو روسیه قرار است از راه ویدیو کنفرانس در باره عملیات خود در سوریه، گفت‌وگو کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که پنجشنبه اول اکتبر برای دومین روز پیاپی، جنگنده‌های روسیه، اهدافی را در نزدیکی دو شهر حماه و حمص در غرب سوریه بمباران کردند.

مسکو می‌گوید که هدف حملات، مواضع شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بود. اما منطقه بمباران شده، در کنترل ائتلافی رقیب داعش قرار دارد. این ائتلاف از سوی ایالات متحده آمریکا، برخی کشورهای غرب و ترکیه حمایت می‌شود.

حسن حاج علی فرمانده لشکر «صقور الجبل» گفته است از جمله اهداف بمباران شده توسط جنگنده‌های روسیه، یکی از پایگاه‌های این لشکر در استان ادلب است که در دو حمله هوایی، با بیست موشک هدف قرار گرفت.

نیروهای لشکر «صقور الجبل» توسی نیروهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در قطر و سعودی آموزش دیده‌اند. این آموزش در چارجوب برنامه‌ای صورت گرفته که واشینگتن می‌گوید هدف از آن تقویت گروه‌های مخالف داعش و اسد است.

حسن حاج علی می‌گوید: «روسیه همه را به چالش می‌کشد و می‌گوید که جایگزینی برای بشار اسد وجود نداد. هواپیماهای روسی توسط نیروهایی شناسایی شده‌اند که پیشتر در نیروی هوایی سوریه خدمت کرده بودند.»

این در حالی است که دو منبع لبنانی روز پنجشنبه اول اکتبر به خبرگزاری رویترز گفتند که صدها تن از نیروهای ایرانی در ۱۰ روز اخیر به سوریه رسیدند تا به حمله زمینی بزرگی که دولت سوریه و شبه‌نظامیان حزب‌الله با پشتیبانی هوایی روسیه قصد آغاز آن علیه مواضع مخالفان حکومت اسد دارند، بپیوندند.

یکی از این دو منبع گفته است: «حملات هوایی روسیه به زودی با پیشروی زمینی ارتش سوریه و هم‌پیمانانش همزمان خواهد شد... احتمال دارد عملیات زمینی آینده بر حومه ادلب و حومه حماه متمرکز شود.»

همان دشمنان با دوستانی متقاوت

تصمیم ناگهانی روسیه برای پیوستن به جنگ با حملات هوایی در پشتیبانی از اسد و همزمان با آن افزایش مداخله نظامی ایران می‌تواند نقطه تحولی در جنگ‌های داخلی سوریه باشد که بیشتر قدرت‌های نظامی جهان را به خود جذب کرده است.

با رهبری آمریکا بر ائتلافی علیه گروه داعش، هم‌اکنون دو رقیب در دوره جنگ سرد یعنی واشینگتن و مسکو برای نخستین بار از زمان پایان جنگ جهانی دوم، در حال نبرد در یک کشور هستند.

این دو رقیب می‌گویند که هدف هردوی آن‌ها گروه داعش است که در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، خلافت اسلامی اعلام کرده است.

این دو رقیب اما دوستانی متفاوت و نظر متناقضی درباره چگونگی حل و فصل جنگ داخلی چهار سال و نیمه سوریه دارند؛ جنگی که تا کنون بیش از ۲۵۰ هزار کشته و حدود ۱۰ میلیون آواره برجای گذاشته است.

واشینگتن و هم‌پیمانانش مخالف داعش و نظام اسد هستند و معتقدند که در چارجوب هر راه حل مسالمت آمیز، او باید از قدرت در سوریه کنار رود.

آمریکا می‌گوید تشکیل «گروهی میانه‌رو» از جنگجویان مخالف اسد و داعش بخشی از استراتژی‌اش است؛ استراتژی که تا کنون نتایج مطلوب را نداشته است.

اما مسکو از بشار اسد حمایت می‌کند و می‌گوید که دولتش باید محور تلاش‌های بین‌المللی برای جنگ با گروه‌های تندرو باشد.

تغییر بزرگ

در روز دوم از آغاز حملات روسیه در سوریه، مسکو می‌گوید که جنگنده‌های سوخو هشت پرواز شبانه داشتند و چهار موضع داعش را بمباران کردند. اما شبه‌نظامیان داعش در مناطقی که روسیه می‌گوید آن‌ها را بمباران کرده، حضور ندارند.

شبکه المیادین نزدیک به حکومت اسد گزارش داده است که جنگنده‌های روسیه، دستکم ۳۰ حمله هوایی را به مواضع ائتلافی موسوم به جیش الفتح انجام داده است. این ائتلاف از گروه‌های اسلامگرایی تشکیل شده که داعش از جمله آن‌ها نیست. اما گروه النصره شاخه القاعده در سوریه بخشی از این ائتلاف است.

به نظر می‌رسد دخالت گسترده روسیه و ایران در سوریه به منظور تغییر معادلت این کشور به سود بشار اسد باشد که اخیرا مناطق وسیعی را به سود مخالفان از دست داده است.

جیش الفتح در چند ماه گذشته، مناطق وسیعی را در شمال غرب سوریه به کنترل خود در آورد و همزمان دشمن دولت اسد و داعش است.
روسیه می‌گوید به خاطر هماهنگی‌اش با دولت اسد، حملاتش در سوریه از مشروعیت بیشتری از حملات ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا برخوردار است.