.
.
.

دولت یمن روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبكه تلویزیونی عدن وابسته به دولت یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی، جمعه دوم اکتبر اعلام کرد که دولت ایت کشور تصمیم گرفت روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کند.

این شبکه تلویزیونی جزئیات بیشتری از این اقدام ارائه نداد اما خبر قطع روابط دیپلماتیک یمن و ایران طی دقایقی بازتاب وسیعی در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری جهانی داشت.

ایران حامی اصلی شبه‌نظامیان حوثی به شمار می‌آید که از سال گذشته با اقدام‌های نظامی خود و با کمک وفاداران به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن، مناطق وسیعی از این کشور از جمله صنعا پایتخت را تصرف کردند.

شبه‌نظامیان به این حد بسنده نکرده بلکه حرکت به سمت عدن در جنوب یمن را هم آغاز کردند. این مساله باعث تشکیل ائتلاف عربی به رهبری پادشاهی عربی سعودی برای حمایت از مشروعیت در یمن شد. کمک این ائتلاف به نیروهای مقاومت مردمی هوادار عبد ربه منصور هادی تا کنون باعث شده است بسیاری از مناطق به ویژه در جنوب و مرکز از جمله عدن، از شبه‌نظامیان باز پس گرفته شود.

با این وجود ایران همچنان به کمک‌های خود به شبه‌نظامیان ادامه می‌دهد. چند روز پیش نیروهای ائتلاف عربی، یک لنج ویژه ماهیگیری در دریای عرب را توقیف کردند که حامل اسلحه و مهمات برای حوثی‌ها بود. سرنشینان این لنج دستگیر شده‌اند.

پیش از آغاز اقدام حوثی‌ها در تصرف مناطق یمن، بارها دولت این کشور از کشف و توقیف محموله‌های اسلحه ایرانی در دریا یا مناطقی در شمال یمن خبر داده بود. تعدادی از اعضای سپاه پاسداران ایران هم مدتی دستگیر شده بودند که سپس توسط حوثی‌ها آزاد شدند.

پس از تصرف صنعا توسط حوثی‌ها و پیش از آغاز عملیات ائتلاف عربی، این گروه شورشی، توقف پرواز مستقیم روزانه میان تهران و صنعا امضا کرده بود که پس از آغاز عملیات ائتلاف، این پروازها متوقف شد.

یک روز پیش هم بحرین در اعتراض به دخالت‌های ایران در امور داخلی‌اش، سفیر خود را از تهران فراخواند و به کاردار ایران ۷۲ ساعت مهلت داد تا خاک بحرین را ترک کند.