.
.
.

برای نخستین بار در تاریخ حملات، روسیه باعث لغو نماز جمعه در حمص سوریه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمعه ۲ اکتبر ۲۰۱۵ برای نخستین بار تاریخ حومه حمص که در کنترل مخالفان حکومت اسد قرار دارد، به دلیل شدت حملات هوایی روسیه، نماز جمعه برگزار نشد.

یک منبع محلی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری اناتولی گفت: «تصمیم برای لغو نماز جمعه طی بیانیه‌ای که از بلندگوهای گلدسته‌های مساجد خوانده شد، اعلام شد.»

در این بیانیه آمده است: «بنا بر تصمیم دادگاه شرعی در حمص، برگزاری نماز جمعه و ظهر در همه مساجد به دلیل وظعیت کنونی و حملات شدید هوایی روسیه و پرواز گسترده جنگنده‌های این کشور بر فراز آسمان منطقه، لغو می‌شود، زیرا بیم آن می‌رود که کشتار جدیدی علیه غیر نظامیان روی دهد.»

روسیه چهارشنبه ۳۰ سپتامبر، حملات هوایی خود را علیه مواضع گروه‌های مخالف حکومت سوریه آغاز کرد. جنگنده‌های روسی دو روز پیش شهرهای تلبیسه و الرستن و روستای زعفرانیه در حومه شمالی حمص را بمباران کردند و دستکم ۳۸ تن را کشتند. اکثر قربانیان از غیر نظامیان بودند.

این در حالی است که مسکو ابتدا اعلام کرده بود که هدفش جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است.

این اقدام انتقاد آمریکا و متحدان غربی‌اش را برانگیخته است. ایالات متحده، روسیه را متهم کرده که هدف حملات آن گروه خلافت اسلامی نیست بلکه نیروهایی هستند که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، آموزش دیده‌اند و مورد حمایت غرب هستند.

جمعه همچنین وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا و ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا علیه داعش، از روسیه خواسته‌اند تا حملات خود در سوریه را تنها بر گروه حکومت اسلامی یا داعش متمرکز کند و از هدف قرار دادن دیگر گروه‌های مخالف بشار اسد بپرهیزد.

روسیه می‌گوید که علاوه بر گروه داعش لیستی از سایر گروه‌ها را برای انجام حمله هوایی علیه آن‌ها مدنظر دارد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در مقر سازمان ملل گفت که روسیه همانند آمریکا مواضع داعش و النصره را هدف قرار می‌دهد.

پایگاه یک گروه آموزش دیده توسط اطلاعات مرکزی آمریکا و همچنین پایگاه‌های ائتلاف جیش الفتح که در ماه‌های اخیر پیروزی‌های بزرگی در برابر نیروهای دولتی سوریه در مناطق شمال غرب این کشور به دست آورده بود، از جمله اهداف بمباران شده توسط جنگنده‌های روسیه بودند.