.
.
.

استفاده روسیه از حریم هوایی ایران برای انتقال تجهیزات و نیرو به سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه روسی «کومرسانت» به نقل از منابع خود در نهاد‌های فرماندهی نظامی نوشته است که روسیه جنگنده‌های خود را با استفاده از حریم هوایی آذربایجان، ایران و عراق به سوریه منتقل کرده است.

به گزارش سایت «اسپونتیک» به نقل از روزنامه روسی «کومرسانت» روسیه گروه هوایی کامل متشکل از بمب افکن‌های سوخوـ ۲۴ام و سوخوـ ۳۴ و جنگنده‌های «سوخو ـ ۲۵ اس‌ام» و جنگنده‌های چند منظوره «سوخوـ ۳۰ اس‌ام» و همچنین بالگرد‌های ضربتی می‌ـ ۲۴ و بالگرد‌های چند منظوره می‌ـ ۸ در فرودگاه نظامی حمیمیم، واقع در نزدیکی بندر لاذقیه سوریه ایجاد کرده است است.

بنا بر این گزارش، طبق اطلاعات غیر رسمی، اعزام این تجهیزان به لاذقیه به موازات برگزاری رزمایش «سنتر۲۰۱۵» و قبل از آن سنجش ناگهانی آمادگی رزمی منطقه نظامی مرکزی روسیه (از ۱۱ تا ۲۰ سپتامبر) آغاز شده بود.

از جمله چهار فروند جنگنده چند منظوره «سوخوـ ۳۰ اس‌ام» از پایگاه هوایی دومنا در استان چیتا واقع در منطقه سیبری روسیه ابتدا به شهر موزدوک، واقع در منطقه قفقاز روسیه اعزام شده و سپس در روز ۱۸ سپتامبر به همراه هواپیمای ترابری نظامی ایل ـ ۷۶ از حریم هوایی جمهوری آذربایجان، ایران و عراق عبور کرده و در لاذقیه فرود آمدند.

برخی از هواپیما‌های روسی از جمله شش فروند سوخو ـ ۳۴ بدون رد شدن از جمهوری آذربایجان و با عبور از دریای خزر، ایران و عراق به سوریه رسیدند.

جنگنده‌های روسیه چهارشنبه ۳۰ سپتامبر برای نخستین بار اقدام به انجام حملات هوایی در خاک سوریه کردند. اگر چه دولت‌های روسیه و سوریه می‌گویند که هدف از این حملات، شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بود، اما مخالفان مسلح حکومت اسد، آمریکا و فرانسه می‌گویند که در این حملات، مواضع داعش بمباران نشده‌اند بلکه هدف آن‌ها ارتش آزاد سوریه بود که از سوی غرب حمایت می‌شود. بدین ترتیب این گمان تقویب می‌شود که هدف روسیه از افزایش نیرو و تجهیزات نظامی خود در سوریه و همچنین حملاتی که انجام داده، حمایت از نظام اسد است.

گزارش‌های پیشین مقام‌های آمریکایی از ارسال حدود ۲۰۰ تن از نیروهای زمینی و تعدادی تانک و توپخانه به فرودگاه نظامی نزدیک شهر لاذقیه سوریه از سوی روسیه حکایت داشت.

لاذقیه شهری ساحلی است که پایگاه اصلی خاندان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به شمار می‌آید.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)‌می‌گوید که اقدام روسیه در ارسال مهمات و نیرو نشان از آن دارد که می‌خواهد یک پایگاه عملیات هوایی در سوریه برپا کند. این در حالی است که ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا مواضع شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را بمباران می‌کند.

مسکو می‌گوید دشمن اصلی داعش است و قصد دارد به دولت سوریه برای جنگ با این گروه کمک می‌کند.