.
.
.

آیت‌الله سیستانی خواستار گسترش محدوده نبرد با داعش شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق روز جمعه ۲ اکتبر خواستار گسترش محدوده نبرد با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، شیخ عبدالمهدی الکربلائی دستیار سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه به نمایندگانی از این مرجع تقلید گفت:«همانگونه که پیشتر گفتیم جنگ امروز عراق علیه تروریست‌ها، جنگی سرنوشت ساز برای همه عراقی‌ها است. اما این جنگ عراقی‌ها به تنهایی نیست بلکه جنگ تمام جهان است، زیرا تروریست‌ها با اندیشه تاریکشان و سیاست‌های جنایتکارانه‌شان، انسانیت، تمدن و ارزش‌های آن را هدف قرار می‌دهند.»

او افزود؛ «ضروری است که تلاش‌ها در جنگ علیه تروریسم متحد شده و محدوده مقابله با آن گسترش یابد.»

از بیش از یک سال پیش، ایالات متحده آمریکا در راس ائتلافی قرار گرفته که اقدام به حملات هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان داعش می‌کند. هدف از این حملات در عراق پشیتبانی به نیروهای این کشور است که برای باز پس گیری مناطق تصرف شده توسط این گروه تندرو تلاش می‌کنند.

روسیه از روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر، حملات هوایی خود را به مواضع گروه‌های مخالف حکومت سوریه آغاز کرد. این در حالی است که مسکو پیشتر اعلام کرده بود هدف حملاتش گروه داعش است. اقدام روسیه با اعتراض آمریکا و متحدانش در ائتلاف بین‌المللی از جمله بریتانیا، فرانسه، آلمان، ترکیه، پادشاهی سعودی و دیگر کشورها مواجه شد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه گفت که دولتش از حملات هوایی روسیه علیه شبه‌نظامیان داعش در عراق استقبال می‌کند. او همچنین گفت که بغداد از مسکو و سوریه گزارش‌های اطلاعاتی درباره تحرکات داعش دریافت می‌کند.