.
.
.

نقاط اختلاف و اتفاق در گفتگو اوباما و پوتین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام آمریکایی گفت که گفتگوهای 90 دقیقه ای اوباما و پوتین ابتدا در باره بحران اوکراین بود و بعد دو رهبر به وضعیت سوریه پرداختند.

این مسئول گفت که اختلاف دو طرف آنجا پیش آمد که در باره نقش بشار اسد در پایان دادن به مناقشه سوریه گفتگو کردند. پوتین گفت که اسد یک متحد قابل اعتماد در جنگ علیه تروریسم است، در حالیکه اوباما تاکید داشت اسد کسی است که به جنگ مذهبی در سوریه دامن زده است. اما با وجود اختلاف بر سر اسد، دو طرف بر این عقیده بودند که سوریه به یک راه حلی صلح آمیز نیاز دارد.

او افزود آمریکا تحولات نظامی اخیر در سوریه را مغایر با روند صلح نمی داند، بشرط آنکه روسیه از نیروی نظامی خود برای جنگ با داعش و نه برای پشتیبانی نظامی از اسد استفاده کند.

این مقام آمریکا ملاقات اوباما و پوتین را "مفید" توصیف کرد و گفت که دو طرف بر روی نقاط مشترک برای حل بحران سوریه تمرکز کرده بودند، و بنظر می آید که پوتین می خواهد که با داعش بجنگد و از رژیم سوریه نیز پشتیبانی کند.

بر اساس گمانه زنی ها نتیجه اصلی این ملاقات یک توافق امنیتی برای "جلوگیری از برخورد" بین نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و نیروهای روسی مستقر در سوریه بوده باشد.

این مقام آمریکایی همکاریهای امنیتی روسیه و عراق را ناچیز خواند و گفت روسیه به سوریه و ایران اطلاعات امنیتی ارائه می دهد، ولی منافع روس ها در عراق چندان حیاتی نیست.