.
.
.

اوباما به پوتین: بقای اسد در قدرت باعث بی ثباتی سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام های آمریکایی روز سه شنبه 29 سپتامبر فاش کردند که باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور در ملاقاتش با پوتین رئیس جمهوری روسیه به او گفته است که بقای بشار اسد بر سر قدرت در سوریه باعث بی ثباتی این کشور خواهد بود.

مقام های آمریکایی گفتند که اوباما و پوتین برای یافتن راه حلی سیاسی در سوریه به توافق رسیدند.

طبق این گزارش روسای دو کشور در نشست خود مسئله هماهنگی میان ارتش هایشان در جنگ علیه داعش را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به اوضاع سوریه خواستار ایجاد انتقال مرحله ای و مسالمت آمیز قدرت در سوریه بدون اسد شد. اوباما گفت برای اجرای مرحله انتقالی حاضر است با روسیه و ایران نیز همکاری کند.

اوباما ضمن تاکید بر تمایل آمریکا به همکاری با روسیه و ایران برای حل بحران سوریه و شکست داعش گفت:« فراموش نکنیم که اسد به تظاهرات صلح آمیز واکنش خشونت آمیز نشان داد و بحران اینگونه پیش آمد».

اوباما با توصیف اسد به دیکتاتور قاتل کودکان و کسی که غیر نظامیان را در مناطق مسکونی با بمب های بشکه ای آتش زا بمباران می کند، گفت:« وقتی یک دیکتاتور ده‌ها هزار نفر از مردم خودش را قتل عام می کند این فقط یک امر داخلی نیست و بر همه ما تاثیر می گذارد».

باراک اوباما ضمن تاکید بر این که حل مسائل خاورمیانه و سوریه راه حل ساده ندارد، گفت:« برای حل مسئله داعش و سوریه باید مصالحه کرد ولی این مصالحه و واقعگرایی مستلزم کناره‌گیری اسد از قدرت و جایگزینی یک رهبر مورد تایید همه به جای اوست».

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود با اشاره به حملات آمریکا علیه داعش گفت:« آمریکا به خاطر استفاده از قدرت نظامی علیه داعش عذرخواهی نمی‌کند ما برای مبارزه باداعش این تجربه را داریم که بیش از یک دهه القاعده را تحت تعقیب قرار دادیم».

رئیس جمهوری آمریکا از مسلمانان میانه رو خواست خشونت را رد کنند و از افراد به گفته او نادانی که اسلام را به ترور مرتبط می‌دانند انتقاد کرد.

اوباما از روسیه به خاطر الحاق جزیره کریمه به آن کشور انتقاد کرد.

وی در این مورد گفت:«امریکا خواستار انزوای روسیه نیست. ما در اوکراین منافعی نداریم، اما با سیاست الحاق مناطق اوکراین به روسیه مخالفیم».

رئیس جمهوری آمریکا بدون اشاره به کشوری گفت:«برخی تلاش می کنند با تشویق فرقه گرایی در منطقه می خواهند از آن بع عنوان ابزاری برای جایگزینی قوانین بین المللی استفاده کنند».

دفاع از توافق هسته ای با ایران

اوباما در بخشی از سخنانش در باره ایران به تحریم های سازمان ملل متحد علیه برنامه اتمی ایران به عنوان یک نمونه از این مسئولیت اشاره کرد و گفت چند سال پیش که به سمت ریاست جمهوری رسیدم در مورد اشاعه تسلیحات اتمی هشدار دادم و گفتم که یکی از دستاوردهای این سازمان یعنی رژیم منع اشاعه تسلیحات اتمی در حال نقض شدن از سوی ایران به خاطر زیر پا گذاشتن ان.پی.تی است و شورای امنیت سپس تحریم ها علیه حکومت ایران را پس از هشدار من تشدید کرد. او خطاب به حاضران گفت: «ما با هم نشان دادیم که قوانین و پیمان ها معنی دارد.»

آقای اوباما گفت :«ما می دانستیم که هدف تحریم ها صرفا مجازات ایران نبود بلکه هدف ما این بود که امتحان کنیم که آیا ایران حاضر شود مسیر خود را تغییر دهد و محدودیت ها را بپذیرد و اجازه دهد که دنیا تایید کند که برنامه اتمی اش صلح آمیز است؟».

رئیس جمهوری آمریکا افزود:« برای دو سال آمریکا و شرکایمان از جمله روسیه و چین با ایران وارد مذاکرات پیچیده شد و نتیجه آن یک توافق ماندگار اتمی بود که مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شد در حالی که ایران می تواند برخوردار از انرژی صلح آمیز هسته ای باشد».

او در ادامه اظهار داشت:« این توافق اگر به طور کامل اجرا شود ممنوعیت تسلیحات اتمی تقویت می شود و از یک جنگ احتمالی جلوگیری شده است. به گفته اوباما این دیپلماسی همان رویکردی است که آمریکا باید در مورد مسائل دیگر جهانی داشته باشد».