.
.
.

الجبیر به روحانی: ایران شریک کودتای حوثی و مسبب ویرانی سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دکتر عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی، روز سه شنبه در مصاحبه با تلویزیون العربیه، در پاسخ به سخنان روحانی در سازمان ملل که گفته بود ایران برای ثبات در سوریه تلاش می کند، گفت، ایران شریک کودتای حوثی ها در یمن و مسبب اصلی ویرانی ها و بدبختی های سوریه است.

وزیر امور خارجه گفت: «ایران با ارسال کمک های تسلیحاتی و اعزام مشاوران و کارشناسان نظامی که با قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت مغایر است، به تمرد وشورش حوثی ها علیه دولت و قانون و ادامه جنگ در یمن کمک کرده است».

الجبير با اشاره به سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت:«ایران باید آخرین کشوری باشد که از ثبات برای سوریه سخن بگوید همه می دانند که عامل اصلی ویرانی وبدبختی در سوریه ایران است ».

وی افزود:«ایران از دامن زدن به جنگ و آشوب در منطقه و حمایت از کودتگران حوثی بپرهیزد».

بهربرداری سیاسی ایران از مراسم دینی

وزير خارجه سعودی در باره اشاره روحانی به حادثه منا گفت:« تهران مانند همیشه می خواهد از یک فاجعه غم انگیز انسانی كه برای زائران در مکه اتفاق افتاد بهره برداری سیاسی بکند».

الجبير افزود:« پادشاهی سعودی بارها تاکیده کرده که نباید از مراسم دینی که برای همه انسان مقدس است بهربرداری سیاسی کرد .مقامات ایران خوب می دانند که پادشاهی سعودی بهترین خدمت ها را برای زائران خانه خدا ارائه می دهد.

وی در پاسخ به سخنان روحانی در سازمان ملل که گفته بود سعودی باید به مدیریت مراسم خانه خدا اهمیت بیشتری بدهد گفت :«ایرانی ها باید آخرین کسانی باشند که از مدیریت مراسم حج انتقاد کنند زیرا که آنها بارها تلاش کردند که مراسم را به هم بزنند و از آن بهربرداری سیاسی کنند و معروفترین اقدامات آنها در این زمینه در دهه هشتاد بود».

الجبیر اضافه کرد :« تحقیق و بررسی برای شناخت عوامل این حادثه ادامه دارد و در آینده مشخص خواهند دقیقا چه اتفاقی افتاده است».