فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سیستانی: اصلاحات انجام نشود تظاهرات از سر گرفته خواهد شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  آيت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق تاکید کرد که این کشور نیاز به اصلاحات اقتصادی و اداری دارد و هشدار داد که تاخیر در اصلاحات می‌تواند عکس‌العمل مردم به صورت سرازیر شدن به خیابان را به دنبال داشته باشد.

  پس از آغاز تظاهرات اعتراض‌آمیز در عراق و در پی آن فراخوان‌های آیت‌الله سیستانی برای اصلاحات، حیدر العبادی نخست وزیر عراق، ماه گذشته گام‌هایی اصلاحی را با هدف مبارزه با فساد و سوء مدیریت که عراقی‌ها را از خدمات اساسی محروم کرده و توانایی دولت را در مبارزه با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش کاهش داده، اعلام کرد.

  منتقدان می‌گویند که تغییرات صورت گرفته زندگی مردم را بهتر نکرده است. آن‌ها همچنین هشدار دادند که برخی گام‌ها، بر خلاف قانون اساسی است.

  پس از آن‌که در هفته‌های نخست، صدها هزار نفر در شهرهای مرکز و جنوب عراق از جمله بغداد تظاهرات کردند. در هفته‌های اخیر از شدت تظاهرات کاسته شد. تظاهراتی هم که قرار بود در روز عید قربان برگزار شود، لغو شد.

  عبدالمهدی الکربلایی نماینده آیت‌الله سیستانی در نماز جمعه کربلا گفت: «کسانی که مخالف اصلاحات هستند و بر روی کاهش درخواست‌ها برای آن شرط بسته‌اند بدانند که اصلاحات ضرورتی غیر قابل اجتناب است، حتی اگر تظاهرات در این روزها فروکش کرده باشد اما در روزهای آینده با قدرت و شدت بیشتر از سر گرفته خواهد شد.»

  العبادی پست‌های سه معاون رئیس جمهوری و سه معاون نخست وزیر را لغو کرد. او همچنین با کوچک کردن دولت، برخی از امتیازهای داده شده به سیاستمداران را لغو کرد.

  اصلاحاتی که با هدف لغو سهم گیری‌های فرقه‌ای و نژادی انجام شده، بزرگترین تغییر در نظام حاکم در عراق از زمان سرنگونی نظام صدام حسین در سال ۲۰۰۳ به دنبال حمله آمریکا به این کشور به شمار می‌آید.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران