فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مصر 2 ناو هلیکوپتربر «میسترال» از فرانسه خریداری کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  جمهوری عربی مصر پس از مذاکرات مستمر چند ماهه موفق شد که 2 فروند ناو هلیکوپتربر «میسترال» از فرانسه خریداری کند. این ناوها قرار بود ابتدا به روسیه فروخته شود، اما فرانسه قرارداد خود با روسیه را لغو کرد.

  دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز چهارشنبه 23 سپتامبر در بیانیه ای اعلام کرد، مصر برای خرید 2 رزمناو مدل «میسترال» از فرانسه موافقت کرد.

  طبق بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه، رئیس جمهوری مصر با همتای فرانسوی خود بر سر شرایط و نحوه خرید این دو کشتی جنگی به توافق رسیدند.

  قرار بود روسیه چند کشتی از این نوع از فرانسه خریداری کند اما به دلیل نقش مسکو در بحران اوکراین، معامله فروش این دو کشتی از سوی فرانسه لغو شد.

  این بزرگترین معامله تسلیحاتی بین فرانسه و مصر در سال جاری است . قاهره سال گذشته نیز چندین جنگنده «رافال» از فرانسه خریداری کرد.

  به گفته کارشناسان نظامی هدف مصر از خرید این دو رزمناو ایجاد نوعی توازن نظامی در منطقه و بالابردن کیفیت وسطح تجهیزانی ارتش این کشور برای انجام مأموریت های رزمی برون مرزی و در آب های منطقه ای است. رزمناو «میسترال» از یک مرکز فرماندهی سیار دریایی- زمینی برخوردار است.

  خرید این دو ناو هواپیمابر 1.2 میليار يورو برابر با 1.3 میليار دولار برای مصر هزینه دربر داشت .

  قرار بود ناوهای مذکور سال 2014 به روسیه فروخته شوند اما پاریس به دلیل بحران اوکراین و حمایت مسکو از تجزیه طلبان شرق این کشور از فروش آن خودداری کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران