فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصویری...زائران خانه خدا امروز عازم عرفات می‌شوند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  نزدیک به سه ملیون زائر خانه خدا امروز چهار شنبه 9 ذی الحجه مصادف با 23 سبتامبر 2015 مراسم وقوف در کوه عرفات را آغاز کردند.زائران نماز ظهر و عصر را در آنجا می خوانند و سپس شب را در «مزدلفه» سپری می کنند.

  طبق گزارش وزارت حج و اوقاف سعودی روز گذشته هشتم ذی حجه حدود سه میلیون نفر از زائران خانه خدا در مکه برای وقوف « بیتوته» و «ترویه» در منی که یکی از مراسم حج قبل از رفتن به کوه عرفات است، آماده شدند. حجاج پیش از وقوف در عرفات بايد از شهر مقدس مكه برای خويش آب تهيه كرده و به همراه خود ببرند و چنين حالتی را «ترويه» می نامند.

  محرم شدن يعنی پوشيدن لباس ويژه احرام و نيت حج نمودن نیز روز هشتم ذی حجّه در مكه انجام می گيرد.

  اما مراسم رفتن به کوه عرفات که یکی از ارکان مهم مناسک حج به شمار می رود که امروز چهارشنبه اجرا شود. زائران معمولا یک روز قبل از آن به منی می روند تا شب را آنجا سپری کنند که آن را وقوف یا «بیتوته» می نامند.

  در اين روز حجاج خانه خدا، مراسم حج تمتع و حج اكبر را آغاز می كنند.

  مراسم وقوف در عرفات یعنی حضور در کوه عرفات از ظهر روز نهم ذی حجّه آغاز تا غروب به وقت شرعی سعودی ادامه خواهد داشت.

  وقوف در مشعر يعنی بيتوته درمشعر الحرام ، واقع در مزدلفه، از شب دهم ذی حجّه تا طلوع فجر روز دهم انجام می شود.

  انجام واجبات منی که شامل رمی جمره عقبه، قربانی كردن حيوان حلال گوشت (گوسفند، گاو و شتر)، تراشيدن و كوتاه كردن موی سر در روز دهم ذی حجّه انجام می گیرد. زائران خانه خدا پس از بازگشت از عرفات و منی، به مكه مکرمه، طواف واجب خانه خدا، خواندن دو ركعت نماز طواف و سعی بين صفا و مروه را انجام می دهند.

  خواندن دو ركعت نماز در پشت مقام ابراهيم(ع) وبيتوته در منی، در شب های يازدهم ودوازدهم ذی حجّه صورت می گیرد. رمی جمرات سه گانه(جمرةالاولی،جمرةالوسطی و جمرةالعقبه) در روزهای يازدهم و دوازدهم ذی حجّه انجام می گیرد.

  وزارت کشور سعودی در بیانیه ای تاکید کرد که جریان حرکت زائران حج در منی به آسانی و بدون هر گونه موانع یا مشکلات صورت می گیرد.

  مقامات سعودی مسئول برای ادای مراسم حج تاکید کردند که همه تدارکات لازم برای ارائه خدمات به زائران خانه خدا تهیه شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران