فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گزارشی حقوقی درباره «هلوکاست» سوری

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  تحقیقی توسط شبکه سوری حقوق بشر با عنوان «هلوکاست تصویری» تهیه شده که در آن از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته راهی برای حمایت از بازداشت شدگان در زندان‌های نظام سوریه بیابد.

  این تحقیق، زندانیان را به «گروگان‌هایی» تشبیه کرده که نظام هر گونه که بخواهد، با آن‌ها رفتار می‌کند؛ آن‌ها را شکنجه می‌کند و حتی می‌کشد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تحقیق از شورای امنیت خواسته تا دولت سوریه را مجبور به پرده برداری از بازداشتگاه‌های سری کرده و به سازمان‌های حقوق بشری این اجازه بازدید از این مراکز را بدهد. همچنین کمیته‌ای از سازمان جهانی صلیب سرخ باید بتواند به این بازداشتگاه‌ها دسترسی داشته باشد تا از وضعیت زندانیان و نیازمندی‌های آن‌ها مطلع شوند.

  این تحقیق از کمیساریای عالی حقوق بشر خواسته بیانیه‌ها و گزارش‌هایی دوره‌ای درباره ادامه شکنجه برنامه ریزی شده منتشر کرده، بر رنج‌های نجات یافتگان از شکنجه‌ها تمرکز کرده و پرونده را به دادگاه جنایت‌های جنگی ارجاع دهد.

  شبکه سوری حقوق بشر همچنین از اتحادیه عرب خواسته بر همپیمانان اصلی نظام سوریه (روسیه، ایران و چین) فشار سیاسی و دیپلماتیک وارد کند تا جلوی ادامه حمایت بین‌المللی وسیاسی آن‌ها از نظام اسد و «شکنجه‌هایی که در حق مردم سوریه اعمال می‌کند» گرفته شود.

  این تحقیق خواستار آن شده تا مسئولیت اخلاقی و مادی «همه تجاوزهای دولت سوریه» به همپیمانانش تحمیل شود.

  این تحقیق به تصاویری که از بیمارستان‌های نظامی سوریه از قربانیان شکنجه درز یافته هم اشاره کرده است.

  در این تحقیق ۲۷ صفحه‌ای که تهیه آن حدود پنج ماه به طول انجامید، آمده است که نیروهای دولتی سوریه از اوایل آغاز انقلاب مردمی این کشور در ماه مارس ۲۰۱۱، به سیاست بازداشت گسترده متوسل شده و شمار زیادی از افراد ناپدید شدند. بنا بر این گزارش، به مرور مشخص شد بسیاری از افراد زیر شکنجه جان خود را از دست داده‌اند.

  این تحقیق به عکس‌هایی که «قیصر» رئیس بخش اسناد جنایی در پلیس نظامی سوریه در سال گذشته منتشر کرد، اشاره کرده که طی آن، ۶۶۲۷ قربانی شکنجه را با ۲۷ هزار عکس نشان می‌دهد.

  شبکه سوری حقوق بشر خاطرنشان کرده که موفق شده ۳۱۰۰ عکس را با هویت افراد تطبیق داده و با استفاده از آن‌ها ۷۷۲ قربانی را شناسایی کند.

  این تحقیق به ۹ شهادت اصلی استناد کرده که دو شهادت متعلق به قیصر و همراهش سامی است، چهار شهادت به افرادی باز می‌گردد که در بیمارستان نظامی ۶۰۱ در دمشق مداوا شدند، جایی که اکثر عکس‌ها در آن گرفته شده و سه شهادت متعلق به کارکنان در این بیمارستان است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران