فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کاهش محبوبیت حزب اردوغان در نظرسنجی های ترکیه

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  بر اساس نتایج نظر سنجی منتشر شد در روز دوشنبه 21 سپتامبر، حمایت عمومی از حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان در ترکیه 1.6 نمره نسبت به انتخابات گذشته کاهش یافته و به 39.3 درصد رسیده است. این نظرسنجی احتمال تشکیل یک دولت تک حزبی در انتخابات 1 نوامبر آتی این کشور را به زیر سوال می برد.

  حزب راست اسلامگرای عدالت و توسعه، که رئیس جمهوری اردوغان از این حزب است، در انتخابات ماه ژوئن گذشته اکثریت خود را از دست داد و توانست 40.9 درصد آرا را بدست آورد.

  بعد از آنکه این حزب نتوانست یک دولت ائتلافی با همکاری دیگر احزاب ترکیه تشکیل دهد، احمد داووداغلو، مجبور به تشکیل کابینه موقت و برگزاری انتخابات مجدد در ماه نوامبر شد.

  در نظرسنجی ای که در روزهای 12 و 13 سپتامبر با پرسش از 5000 نفر برگزار شد، حزب مخالف سی.اچ.پ توانست موقعیت خود را بهتر کند و از 25 درصد آرا به 28.1 درصد برسد.

  بر اساس این نظرسنجی، حزب متمایل به کردها اچ.دی.پ نیز از 13.1 به 13.5 درصد آرا رسیده است. این نظرسنجی با نتایج یک نظرسنجی دیگر که هفته گذشته برگزار شد کمی متفاوت است، ولی هردو نظرسنجی امکان تشکیل یک دولت تک حزبی از سوی حزب عدالت و توسعه را بعید می دانند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران