فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نتانیاهو برای هماهنگی نظامی روسیه-اسراییل در سوریه عازم مسکو شد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل روز دوشنبه 21 سپتامبر 2015 به مسکو سفر کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، موضوع انتقال تسلیحات در سطح منطقه، نگرانی تل آویو از احتمال دسترسی گروه های تروریستی به سلاح های پیشرفته روسی و نیز مسئله استقرار نیروهای روس در سوریه محور گفتگوهای پوتین و نتانیاهو خواهد بود.

  روسیه هفته گذشته با اعزام شماری از نیروهای خود و ارسال تجهیزات پیشرفته به سوریه، تصمیم گرفته از جنگنده های پیشرفته برای مبارزه با گروههای تندرو استفاده کند، مقامات اسرائیلی برای هماهنگی با روس ها به منظور جلوگیری از هرگونه برخورد نظامی میان روس ها و اسرائیلی ها با همتایان خود در مسکو گفتگو خواهند کرد.

  ارتش اسرائیل طی دو سال گذشته بارها مواضع حزب الله لبنان و انبار اسلحه آنها را مورد هجوم قرار داده است. برخی از این حملات در مرز سوریه و برخی در داخل خاک این کشور بود.

  اسرائیل بارها اعلام کرد هر کاروان اسلحه که از مرزهای سوریه برای حزب الله لبنان ارسال شود، مورد هجوم جنگنده های اسرائیل قرار می گیرد.

  یکی از مشاوران سابق نتانیاهو که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز، گفت:«نتانیاهو برای مشخص شدن مکان پایگاه های نظامی روسیه در سوری به منظور اجتناب از هر گونه درگیری اشتباهی میان نیروهای روس و اسرائیلی با مقامات مسکو گفتگو خواهد کرد».

  این مشاور نظامی اسرائیلی گفته است: «شاید روسیه و اسرائیل به توافق برسند که هر کدام از این دو کشور مساحت مشخصی از داخل سوریه را تعیین کنند تا هر کدام در منطقه ای عملیات نظامی انجام دهد یا اینکه به توافق برسند که مثلا آنها شبانه عملیات نظامی را انجام دهند و ما در روز یا برعکس».

  به گفته این مشاور نظامی اسرائیلی، نه تنها اسرائیل برای اجتناب از برخورد نظامی با روس ها در حال گفتگو است بلکه آمریکا که هم اکنون ائتلاف بین المللی جنگ علیه داعش را در عراق و سوریه رهبری می کند، نیز برای جلوگیری از هرگونه برخورد نظامی (اشتباهی) میان نیروهای دو طرف، با روس ها در حال گفتگو است.

  طبق این گزارش یکی دیگر از نگرانی های اسرائیل که احتمال دارد از محور های گفتگوی نتنیاهو با پوتین باشد، احتمال تحویل موشک های اس 300 روسیه به دمشق است البته مسکو تاکنون از تحویل این سامانه به ارتش اسد خودداری کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران