فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دیده‌بان حقوق بشر: شبه‌نظامیان شیعه عراقی ده‌ها سنی را ربودند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرد که شبه‌نظامیان بسیج عراق (الحشد الشعبی) که اکثر آن را جنگجویان شیعه تشکیل می‌دهند و از سوی دولت عراق حمایت می‌شود، ماه مارس گذشته در اقدام‌هایی که نقض قانون جنگ به شمار می‌آید، اقدام به تخریب گسترده منازل در شهر تکریت و ربودن شهروندان سنی مذهب کردند.

  دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی با عنوان «ویرانی پس از جنگ: تجاوزهای شبه‌نظامیان عراقی پس از باز پس گیری تکریت» اعلام کرده است که شبه‌نظامیان شیعه به طور عمد ده‌ها ساختمان غیر نظامی را بدون دلیل نظامی روشن آن هم پس از عقب نشینی شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش از شهر، منهدم کردند.

  این سازمان بین‌المللی در گزارش خود افزوده است: «در این گزارش از تصاویر ماهواره‌ای برای مستند کردن شهادت‌های شاهدان عینی استفاده شده است. بنا بر گفته شاهدان و تصاویر موجود، ویرانی بزرگی به منازل و متجار در تکریت وارد آمده است. در شهرک‌های البوعجیل، العلم و الدور نیز وضعیت به همین صورت بود و ویرانی محله‌های کاملی را در بر گرفت.»

  این گزارش دادمه داده است: «پس از فرار نیروهای داعش، شبه‌نظامیان گردان‌های حزب الله و عصائب اهل حق- دو گروه شبه‌نظامی شیعه که از سوی ایران حمایت می‌شوند- اقدام به ربودن بیش از ۲۰۰ تن از ساکنان سنی مذهب کردند که برخی از آن‌ها کودک هستند. این اتفاق در نزدیکی الدور در جنوب تکریت روی داده است. همچنان سرنوشت دستکم ۱۶۰ تن از این افراد ربوده شده نامعلوم است.»

  جو ستارک مدیر اجرایی بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت: «مسئولان عراقی باید این شبه‌نظامیان متجاوز را که منازل و مغازه‌های اخل سنت را پس از بیرون راندن داعش ویران کردند، کنترل کنند. فرماندهان این شبه‌نظامیان از مجازات در امان هستند و ادامه چنین روندی حمله علیه داعش را به خطر انداخته و جان غیر نظامیان را در معرض تهدید قرار می‌دهد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران