.
.
.

چگونه نیروهای ویژه آمریکا و بریتانیا دستیار البغدادی را کشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چهار ماه پس از ترور ابوسیاف دستیار ابوبکر البغدادی رهبر گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و دستگیری همسرش که ابتدا وانمود کرد به دست این گروه به کنیزی گرفته شده، روزنامه «دیلی میل» جزئیات این عملیات را که به دست نیروهای ویژه آمریکایی و بریتانیایی اجرا شد، فاش کرد.

این اطلاعات از یک دختر ۱۸ ساله ایزدی که در جریان این عملیات از دست شبه‌نظامیان داعش رها شد، به دست آمده است.

روزنامه بریتانیایی نوشته است که در ساعت‌های نخست نیمه شب ۱۶ ماه مه گذشته، هلیکوپترهای «بلک هوک» اقدام به بمباران منزل ابوسیاف در شهر دیرالزور سوریه کردند. پس از آن ۱۵ تن از نیروهای دلتای آمریکا اقدام به یورش به منزل او که ریاست عملیات قاچاق نفت در گروه داعش را بر عهده دارد و از دوستان نزدیک البغدادی است، کردند.

نیروهای ویژه به محل حضور ابوسیاف و همسر رفتند. این دو شبکه‌ای از دختران به کنیزی گرفته شده توسط داعش را اداره می‌کردند. در این زمینه نیروهای محلی کُرد اطلاعات لازم را به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA و وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) دادند.

پیش از این دو بار عملیات به تعویق افتاده بود، یک بار به دلیل مشکلات پیش آمده در عملیات شناسایی و بار دوم به خاطر بدی وضعیت آب و هوا. نیروهای دلتا و نیروهای ویژه بریتانیا موقعیت ابو سیاف را به وسیله دوربین‌های بسیار دقیق مجهز به لنزهای تلسکوپ شناسایی کردند و این بار موفق شدند مخفی‌گاه او را بمباران کرده و او را حدود ساعت دو بعد از نیمه شب بکشند.

نیروهای ویژه نه تنها ابو سیاف را کشتند، همسرش را دستگیر کردند و دختر کنیز ایزدی را نجات دادند، بلکه گنجی از اطلاعات را درباره روش‌های فعالیت گروه داعش و چگونگی تماس‌هایش به دست آوردند. همچنین اطلاعاتی درباره راه‌های جمع آوری پول توسط این گروه را به دست آوردند.

هنگام حمله ناگهانی نیروهای ویژه به منزل ابوسیاف، دختر ایزدی که جزئیات عملیات را بیان کرد، به تنهایی در یکی از اتاق‌های منزل بود. در آن هنگام ابو سیاف، همسرش و خواهر و برادر همسرش که محافظ او بود، سعی می‌کردند خود را از بمبارانی که جای جای منزل را هدف قرار می‌داد، نجات دهند.

نیروی هوایی ویژه ماه مه گذشته به این عملیات آمریکایی پیوسته بود.