.
.
.

سعودی از دستگیری دو عضو داعش و فرار شماری دیگر خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور سعودی از دستگیری اعضای یک تیم مرتبط با داعش که در ریاض پایتخت سعودی و استان ضرما در جنوب پایتخت حضور داشتند، طی دو عملیات امنیتی خبر داد.

این بیانیه توضیح داده است که این عملیات به دستگیری دو برادر با نام‌های احمد سعید جابر الزهرانی (۲۱ ساله) و محمد سعید جابر الزهرانی (۱۹ ساله) انجامیده است.

احمد سعيد جابر الزهرانی

عملیات چگونه آغاز شد؟

سرلشکر منصور الترکی سخنگوی رسمی وزارت کشور سعودی گفت اطلاعاتی از تحرکات مشکوک برخی افراد در دو منطقه به دست آمد. یکی از این مناطق دربرگیرنده یک واحد مسکونی در محله المونسیه ریاض بود و دیگری استراحتگاهی در استان ضرما بود. رصد کردن این تحرکات، خطرناک بودن وضعیت افراد مظنون را به دلیل وجود اسلحه در اختیار آن‌ها نشان داد، مساله‌ای که باعث شد اقدامی فوری برای دستگیری آن‌ها صورت گیرد.

سرلشکر منصور الترکی ادامه داد: «ماموران امنیتی در ساعت شش روز گذشته (سه شنبه ۱۵ سپتامبر) اقدام به تخلیه منازل مجاور در منطقه نخست کردند و واحد مسکونی مورد نظر را محاصره کردند. دو فرد حاضر در این واحد مسکونی چاره‌ای جز تیراندازی و پرتاب نارنجک به سمت نیروهای امنیتی نیافتند، پس پاسخ مناسب را نیز دریافت کردند و در نهایت توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.»

عملیات فرار چگونه صورت گرفت؟

او خاطر نشان کرد که موقعیت دوم، یک استراحتگاه در استان ضرما بود. هنگامی که حاضران در آن از راه دوربین‌های مداربسته متوجه حضور نیروهای امنیتی شدند، به وسیله خودروی «تیوتا» که پلاک جعلی عمان را داشت، فرار کردند. آن‌ها هنگام فرار اقدام به تیراندازی سنگین به سمت نیروهای امنیتی کردند که در نتیجه پاسخ نیروهای امنیتی، خودروی آن‌ها از کار افتاد. سپس افراد فراری اقدام به پیاده کردن یکی از شهروندان از خودرویش و سرقت آن و فرار از مکان درگیری کردند. تلاش برای حفظ سلامتی عابران باعث شد که نیروهای امنیتی تعقیب افراد مظنون را متقوف کنند، اما جستجوها برای یافتن آن‌ها همچنان ادامه دارد.

مهمات کشف و ضبط شده از هسته داعش در سعودی

مهمات کشف و ضبط شده

سخنگوی وزارت کشور سعودی ادامه داد: «در موقعیت اول ۴۰۲ هزار ریال سعودی و ۵۵۰۰ دلار آمریکایی به علاوه سه تفنگ به همراه ۳۶ خشاب پر و ۲۸۴۸ تیر، سه هفت‌تیر، پنج نارنجک، ۱۰ خشاب هفت‌تیر، کیف تمیز کردن اسلحه، پلاک ماشین، تعدادی تلفن همراه، چند لپ تاپ، دستگاه چاپ برای جعل کارت شناسایی، تعدادی کارت شناسایی احتمالا جعلی، دستگاه شنودیاب، دوربین‌های مراقب، تیکه‌های کاغذ شامل کروکی‌های اماکن مورد هدف و جعبه‌های حمل خشاب، کشف و ضبط شد.»

سرلشکر منصور الترکی افزود: «در موقعیت دوم یک جلیقه انفجاری مجهز به مواد منفجره در داخل خودروی تویتا کشف و خنثی شد. همچنین یک کارگاه ساخت مواد منفجره نیز کشف شد که تعامل با محتویات آن ادامه دارد.»

اموال و وسایل کشف و ضبط شده در حوزه هسته داعش