.
.
.

منابع العربیه: حوثی ها تصمیم دارند صعده را پایتخت یمن اعلام کنند

با نزدیکتر شدن نیروهای ائتلاف و مقاومت مردمی به صنعا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع آگاه در صنعا روز سه شنبه 15 سپتامبر فاش کردند، همزمان با نزدیک شدن مرحله آزادسازی پایتخت یمن بوسیله ارتش ملی و مقاومت مردمی این کشور و خارج کردن آن از کنترل کودتاگران، شبه نظامیان حوثی و صالح تصمیم دارند صعده را به عنوان پایتخت یمن اعلام کنند.

به گفته این منابع عبدالملک حوثی رهبر حوثی های مورد حمایت ایران، به علی عبدالله صالح دیکتاتور مخلوع که همپیمان اوست، پیشنهاد کرده است که صعده را به عنوان پایتخت جایگزین صنعا اعلام کنند تا در صورت سقوط پایتخت یمن به دست طرفداران منصور هادی و نیروهای ائتلاف عربی، تسلیم تنها گزینه آنها نباشد.

طبق این گزارش علی عبدالله صالح دیکتاتور مخلوع یمن از طرح عبدالملک حوثی استقبال کرده اما تاکید کرده که او به این شرط قبول می کند که در بیانیه تاکید شود صعده پایتخت موقت خواهد بود. دیکتاتور یمن گفته است که یمنی ها صنعا را پایتخت تاریخی خود می دانند در صورتی که عبدالملک حوثی اصرار داشته که صعده را برای همیشه به عنوان پایتخت جایگزین صنعا اعلام کنند.

طبق این منابع عبدالملک حوثی مرد مورد حمایت ایران با این توجیه که صنعا به دلیل تنوع مذهبى و اکثریت سنی نشین نمی تواند پایگاه خوبی برای آنها باشد و صعده با اکثریت شیعه زیدی برای آنها از موقعیت بهتری برخوردار است، بر طرح خود اصرار می ورزد.

یک تحلیلگر سیاسی که ترجیح داد نامش فاش نشود، با اظهار نظر در این مورد، گفت:« تصمیم کودتاگران حوثی و صالح از اعلام صعده به عنوان پایتخت جایگزین صنعا، نشان می دهد که آنها قصد ندارند قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت را به رسمیت بشناسند و صنعا را به صورت مسالمت آمیز تسلیم کنند. آنها گزینه رویارویی را انتخاب کرده اند و با این تصمیم می خواهند به خونریزی، جنگ و ویران کردن کشور ادامه دهند».