فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی از آغاز بحران سوریه 2.5 میلیون شهروند سوری را پذیرفته است

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  یک منبع مسئول در وزارت خارجه سعودی، روز جمعه 11 سپتامبر اعلام کرد که پادشاهی سعودی هیچگاه تمایلی به صحبت کردن درباره تلاش‌هایش در حمایت "از برادران سوری در قبال بحران ویرانگری که با آن روبرو هستند نداشته ، و از همان آغاز با این مساله بر اساس اصول دینی و انسانی محض برخورد کرده و هیچگاه قصد فخرفروشی و یا نمایش تبلیغاتی در این زمینه نداشته است" . اما اینک ارایه توضیحاتی درباره این تلاش‌ها با استناد به آمار و حقایق را با اهمیت و ضروری می‌داند تا پاسخی به گزارش‌های رسانه‌ای آکنده از اتهامات نادرست و گمراه کننده علیه سعودی داده باش.

  این مقام سعودی در بیانیه‌ای اقدامات ریاض برای پذیرش شهروندان سوری را با اعلام پذیرش حدود دو میلیون و نیم سوری از زمان آغاز بحران در سوریه یادآور شد، با در نظر گرفتن این امر که با آنان به عنوان پناهنده برخورده نکرده تا بدین ترتیب از شأن و منزلت و سلامت آنان پاسداری کرده باشد و آزادی تحرک و نقل و انتقال کامل را از آنان نگرفته باشد.

  سعودی همچنین به کسانی از آنها که تعدادشان به صدها هزار نفر بالغ می‌گردد بر اساس تمایلشان، همچون دیگر افراد مقیم در کشور، حق اقامت قانونی داده که به این ترتیب از حقوق اقامت کامل از جمله پیوستن به بازار کار و استفاده از درمان و تحصیل مجانی برخوردار شوند. این امر در فرمان پادشاهی صادره در سال 2012 به وضوح مشهود است، طبق این فرمان بیش از 100 هزار دانش آموزان سوری از آموزش مجانی برخوردار شدند، بطوریکه سرشماری مسکن در سعودی بیانگر این امر است.

  این منبع افزود که تلاش پادشاهی سعودی شامل کمک و یاری به میلیون‌ها پناهنده سوری مستقر در کشورهای همجوار از جمله در لبنان، اردن و دیگر کشورها است. این کمک‌ها دربرگیرنده ارایه کمک‌های انسانی از طریق هماهنگی با دولت‌های کشورهایی است که آنها را پذیرفته و نیز هماهنگی با سازمان‌های امدادرسانی بشردوستانه در زمینه‌های مادی و معنوی است.

  این منبع تاکید کرد ارزش کمک‌های بشردوستانه ارایه شده از سوی سعودی به برادران سوری، بر اساس آمار سومین کنفرانس بین المللی اهداکنندگان که در تاریخ 31 مارس 2015 در کویت برگزار شد، بالغ بر 700 میلیون دلار است. این کمک‌های انسانی شامل کمک‌های رسمی دولت سعودی و کمپین‌های مردمی است که در سال 2012 تحت نام « کمپین ملی یاری رسانی به برادران سوری» راه‌اندازی شد.

  کمک های بشردوستانه سعودی به برادران سوری، شامل ارایه مواد غذایی، بهداشتی، تجهیزات اسکان و آموزشی است. افزون بر آن لازم است به ایجاد درمانگاه‌هایی با استفاده از کادر سعودی در اردوگاه‌های اردن به ویژه در اردوگاه الزعتری اشاره کرد.

  پادشاهی سعودی همچنین بسیاری از خانواده‌های سوری با نیازمندی‌های ویژه را در لبنان و سوریه تحت پوشش قرار داده است.

  این منبع تاکیده کرد که پادشاهی سعودی همواره در صدر کشورهایی قرار دارد که از ملت سوریه حمایت می‌کنند و درد و رنج انسانی این ملت را احساس می‌کنند، لذا در این زمینه کسی نمی‌تواند خود را دلسوزتر از سعودی نشان دهد و بهیجوجه نمی‌توان مواضع آن را مورد شک و تردید قرار داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران