.
.
.

سازمان ملل با برافراشته شدن پرچم فلسطین موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمعیت عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه 11-9-2015 با برافراشته شدن پرچم فلسطین در این نهاد بین المللی موافقت کرد.
برافرشتن پرچم فلسطین در سازمان ملل متحد به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک دیگری برای فلسطینی ها در اعتراف به دولت آنها به شمار می رود.

به گزارش تلویزیون العربیه، مجمع عمومی سازمان ملل، شامگاه پنجشنبه با اکثریت آراء و با وجود مخالفت نمایندگان اسرائیل وآمریکا، پیش‌نویس قطعنامه‌ برافراشته شدن پرچم فلسطین در مقر این سازمان در نیویورک را تصویب کرد.

جمعیت عمومی سازمان ملل متحد با 119 رای موافق، 45 رای ممتنع و8 را مخالف قطعنامه را تصویب کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطین، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به سازمان ملل ارائه کرده بود که از این سازمان می‌خواهد پرچم کشورهای ناظر غیرعضو از جمله فلسطین در مقر و دفاتر سازمان ملل پس از پرچم کشورهای عضو برافراشته شود.

صائب عریقات یکی از دیپلمات های برجسته فلسطینی در گفت وگو با العربیه گفت:«برافراشته شدن پرچم فلسطین در سازمان ملل را اعترافی جهانی به دولت و ملت فلسطین است».

وی افزود:«دنیا امروز رسما به حقانیت ملت فلسطین اعتراف کرد این اعتراف اشغالگیری اسرائیل در سرزمین های فلسطینی را پیش از هرزمان دیگری به چالش خواهد کشید».
«ریاض منصور»، نماینده فلسطین در سازمان ملل، نیز با اشاره به اهمیت این قطعنامه و گفت:« اگرچه این حرکت نمادین است، اما این اقدام به مردم ما امید می‌دهد که جامعه بین‌المللی هنوز هم از استقلال کشور فلسطین حمایت می‌کند».

در همین حال، رامی الحمد نخست وزیر دولت خودگردان فلسطین گفت:«بر افراشتن پرچم فلسطین در سازمان ملل گام مهمی به سوی اعتراف کامل این نهاد بین المللی به عضویت رسمی دولت فلسطین است».

از سوی دیگر «ران پروسور»، نماینده اسرائیل در سازمان ملل، مخالفت خود را با این قطعنامه اعلام کرد و قطعنامه را «غیرسازنده» توصیف کرد.

در سال 2012 سازمان ملل متحد با ارتقاء وضعیت فلسطین در سازمان ملل به کشور ناظر غیر عضو رأی داده بود.

فلسطینی‌ها به دنبال ایجاد یک کشور مستقل در کرانه باختری، شامل بخش شرقی بیت‌المقس و نوار غزه هستند. اما اسرائیل تاکنون در تمام مذاکرات با بازگشت به مرزهای سال 1967 مخالفت کرده و مایل به گفت‌وگو درباره موضوع بیت‌المقدس شرقی نیست.