.
.
.

تصویب قطعنامه شورای امنیت برای شناسایی مسئولان کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه، 11-9-2015 قطعنامه پیشنهادی امریکا درباره موضوع کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه به منظور تحقیقات برای شناسایی عاملان استفاده از این اسلحه را با اجماع آراء تصویب کرد.

به گزارش العربیه یک دیپلمات در شورای امنیت گفت:« شورای امنیت سازمان ملل متحد با باز کردن پرونده تحقیقات بین المللی گسترده به منظور شناسایی عاملان اصلی کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه را باز کرده است.

بر اساس این گزارش، شورای امنیت قطعنامه ای را تصویب کرد که بر اساس آن یک هیئت کارشناسی برای شناسایی عوامل حملات با گاز کلر در سوریه تشکیل خواهد شد.

به گفته این منبع علت تاخیر تصویب چنین قطعنامه ای از سوی شورای امنیت مخالفت های روسیه در این زمینه بوده است. روسیه خواستار ربط دادن این تحقیقات با عملیات تروریستی داعش در سوریه بوده است.با تصویب این قطعنامه تیمی از کارشناسان برای شناسایی عوامل حملات مرگبار شیمیایی در سوریه و هموار کردن راه برای تحریم احتمالی آنان تشکیل خواهد شد.

طبق این قطعنامه کارشناسان تحقیقاتی اجازه خواهند داشت در همه مناطق سوریه حاضر شوند و به منظور جمع آوری اطلاعات با شاهدان مصاحبه کنند.

بر اساس این قطعنامه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل موظف خواهد بود با همکاری سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی در لاهه هیئت تحقیق را تشکیل دهد. این هیئت 90 روز پس از تشکیل باید نخستین گزارش خود را به شورای امنیت ارائه کند.

دولت های غربی امیدوارند که تلاش هیئت کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل متحد بتواند عاملان و مسئولان کاربرد سلاح های شیمیایی علیه مردم سوریه را شناسایی کند تا محاکمه و مجازات این افراد در دادگاههای بین المللی میسر شود.

گفتنی است که در مارس سال 2013 سازمان ملل هیئتی را برای تحقیق در باره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه ارسال کرد. این هیئت پس از تحقیقات گسترده گزارش های خود را به سازمان ملل ارائه داد و همین تحقیقات باعث شد که دولت سوریه به پیمان منع ع سلاح های شیمیایی سازمان ملل ملحق و اسلحه شیمیایی خود را تحویل دهد.