.
.
.

بیش از نیم میلیون سوری از آغاز انقلاب در سعودی مقیم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از روزهای آغازین انقلاب در سوریه، بیش از نیم ملیون سوری، وارد کشور سعودی شدند. مقام‌های سعودی به سوری‌ها حق اقامت و کار داده و برای آن‌ها خدمات آموزشی و بهداشتی رایگان فراهم می‌کنند.

حدود 300 هزار سوری با ویزاهای موقت وارد سعودی شدند و از این کشور خارج نشدند. حدود 100 هزار دانشجو و دانش آموز سوری هم در مناطق مختلف سعودی به صورت رایگان درس می‌خوانند.

مقام‌های سعودی برای سوری‌ها تسهیلات ویژه‌ای جهت اقامت، کار و آموزش فراهم کرده‌اند.

مساله جالب توجه این است که سوری‌های مقیم در سعودی از لحاظ آماری، به لحاظ بین‌المللی به عنوان پناهجو ثبت نشده‌اند زیرا همچون دیگر مقیمان در کشور، از حق اقامت و کار برخوردار شده‌اند.

پیش از سال 2011 در سعودی کمتر از 250 هزار سوری حضور داشتند. اما اکنون حدود 750 هزار سوری در این کشور زندگی می‌کنند.

دویست هزار تن از سوری‌هایی که اخیرا در سعودی زندگی را آغاز کرده‌اند، و بیش از 300 هزار تن از آن‌ها با ویزاهای موقت وارد کشور شده و کشور را ترک نکرده‌اند.

اما در مورد تلاش‌های صورت گرفته برای بهبود وضعیت معیشتی آن‌ها، بیش از 100 هزار دانش‌آموز و دانشجوی سوری، از حق تحصیل رایگان برخوردار شدند.

در اقدامی با عنوان «گردهم آوردن خانواده» نیم ملیون سوری وارد سعودی شدند. مقام‌های سعودی برای مقیمان سوری این امکان را فراهم کردند که خانواده‌های خود را فرا بخوانند تا آن‌ها هم از خدمات اجتماعی اصلی در کشور برخوردار شوند.