.
.
.

تشکیل اولین تیپ رزمی سنی های عراق در الانبار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع عراقی منطقه البغدادی در غرب رمادی، از تشکیل یک تیپ رزمی، متشکل از عشایری که با حضور داعش در مناطقشان مخالفند، خبر داد.

تشکیل دهندگان این تیپ رزمی که اغلب آنها از عشایر عرب سنی الرمادی هستند، از ریاست جمهوری عراق و مسئولان محلی این کشور خواستند که از طرح آنها حمایت لجستیکی و معنوی بکنند.

سرتیپ حمد عبدالرزاق الدلیمی، فرمانده تیپ جدید التاسیس «الاسد» روز سه شنبه با تایید این خبر گفت:« تیپ الاسد از 1100 جنگجو از فرزندان قبایل آلبونمر، البوعبید، الکبسات و البومنحل در منطقه البغدادی تشکیل شده است»

وی تاکید کرد که تمام افرادی که به این تیپ رزمی ملحق شدند، پیشتر با گروه داعش و القاعده جنگ کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری «الاخباریه» انبار نیوز، سرتیپ الدلیمی گفت:« این تیپ به هدف اداره مناطق آزاده شده از دست شبه نظامیان داعش تشکیل شده است. این افراد در آزاد سازی «جبه» و «بروانه» از داعش در کنار ارتش عراق نقش مهمی را ایفا کردند.

مقامات عراقی برای اولین بار به کارگیری نیروهای نظامی سنی برای کمک به نیروهای امنیتی این کشور به منظور مقابله با داعش در استان غربی الانبار را تایید می کنند. دولت مرکزی عراق سالها در مورد مسلح کردن و آموزش نیروهای قبیله ای تردید داشت.

در همین حال فرماندار تازه منصوب شده الانبار،صهیب العنی با تایید این خبرگفت :« تشکیل تیپ 1100 گام نخست برای آزادی استان الانبار است که 65 درصد آن در یک سال و نیم گذشته در کنترل گروه تروریستی داعش بوده است».

العنی افزود:امروز مثل روزهای دیگر نیست زیرا همه عراقی ها همراه شما هستند.

قبایل سنی الانبار در سال 2006 نقش مهمی را در شکست القاعده در عراق ایفا کردند، اما پس از آن دولت نوری المالکی بودجه این نیروها را قطع کرد.