.
.
.

سخنرانی کری درباره دیدگاههای آمریکا نسبت به ایران پس از توافقنامه هسته ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر خارجه آمریکا، روز پنچ شنبه 3 سپتامبر اظهار داشت که کشورش با دولت های خلیجی درباره امنیت کشورهایشان و دخالت های ایران در منطقه، هماهنگی خواهد کرد.

به گزارش العربیه، کری این اظهارات را در سخنرانی خود درباره لزوم حمایت از توافقنامه هسته ای با ایران از سوی کنگره آمریکا، بیان کرد.

کری که در ایالت پنسیلوانیا سخنرانی می کرد، تاکید نمود که دولت های عربی خلیج در نگرانی ما نسبت به برنامه هسته ای ایران، و دخالت های این کشور در خاورمیانه شریک هستند. او گفت که آمریکا نسبت به این دو مورد واکنش نشان خواهد داد.

وی افزود:« ما در حمایت سیاسی و نظامی برای حفظ امنیت کشورهای عربی خلیج مصمم هستیم و به این دلیل با آنها درباره توسعه یک سیستم موشکی بالستیک برای شبه جزیره عربی، آموزش نیروهای ویژه نظامی، ارسال اسلحه ضروری، اجرای مانورهای مشترک، و تقویت نیروی دریایی این کشورها جهت جلوگیری از محموله های سلاح ایران، همکاری می کنیم».

او در نامه ای که با کنگره آمریکا ارسال کرد، تاکید نمود که تحریم های این کشور علیه ایران در زمینه تروریسم، و نقض حقوق بشر باقی خواهد ماند.

همچنین به گفته کری، تحریم های علیه گسترش سلاح های بالستیک و تسلیحات متعارف باقی لغو نخواهند شد. علاوه بر آن تحریم های شورای امنیت نسبت به ممنوعیت ارسال محموله های سلاح به حزب الله، شبه نظامیان شیعه در عراق و حوثی ها در یمن، پا برجا خواهند ماند. »

سخنرانی کری در حالی بیان می شود که باربارا میکولسکی، سناتور دموکرات کنگره آمریکا روز چهارشنبه سپتامبر اعلام کرد که به نفع توافق اتمی با ایران رای می دهد.

به این ترتیب اوباما اکنون 34 رای لازم برای وتوی هرگونه تصمیم کنگره در مخالفت با توافق اتمی ایران را داراست. کنگره آمریکا اکنون با 32 رای نمایندگان دموکرات و 2 رای نمایندگان مستقل به نفع توافق اتمی روبروست.

آخرین نظری سنجی از مردم آمریکا نسبت به توافقنامه هسته ای با ایران، نشان می دهد که 52% موافق، 47% مخالف این توافق هستند.