.
.
.

دولت اوباما در آستانه سفر ملک سلمان چگونه می اندیشد؟

مقامات آمریکایی: تقویت توان سعودی به نفع آمریکاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته مقامات آمریکایی سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز، خادم حرمین شریفین، به واشنگتن و دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با رویدادهای مهم منطقه است.

بن رودز، جانشین مشاور امنیت ملی باراک اوباما به تلویزیون العربیه گفت دو کشور سعودی و آمریکا مصالح مشترکی دارند، و "دیدار سران دو کشور امکان پیگیری پیشرفتها از زمان اجلاس سران در کمپ دیوید، و گفتگو در باره مسئله ایران و اقدامات آمریکا برای مقابله با تحریکات این کشور در منطقه را فراهم می کند."

مقامات آمریکایی می گویند که دو کشور علائقی عمیق و متنوع دارند، و در زمینه های امنیت، برقراری ثبات، آموزش و پرورش، بهداشت و نیرو با یکدیگر همکاری می کنند.

این مقامات می گویند که دیدار سران دو کشور بعد از پایان گفتگوها بر سر توافق اتمی با ایران انجام می شود و لازم است که دو طرف در باره مسائلی همچون سوریه و یمن و یافتن راه حل سیاسی این مناقشات با یکدیگر گفتگو کنند.

رودز گفت که پادشاهی سعودی در مورد عراق هم می تواند در جنگ با داعش شرکت کند، و به برقراری همکاری بین جناحهای مختلف در این کشور کمک نماید.

رودز در ادامه افزود که دو کشور سعودی و آمریکا اهداف مشترکی در سوریه و یمن دارند، و "اکنون وقت آن است تا همگونی استراتژی نظامی و سیاسی خود و اختصاص کمکهای انسانی به یمن و سوریه را مورد تاکید مجدد قرار دهند."

جف پرسکوت، یکی دیگر از مسئولان شورای امنیت ملی آمریکا به العربیه گفت که در این دیدار دو طرف پیرامون هماهنگی ها برای مقابله با تهدید ایران در منطقه، و همچنین تهدیدهای ناشی از تروریسم و افراطیگری، مبارزه با داعش، خطر القاعده و دیگر مسائل گفتگو خواهند کرد."

او افزود که آمریکا به دنبال آن است تا پادشاهی سعودی توانایی خود را برای برقرار ثبات و یافتن راه حل برای بحرانهای منطقه افزایش دهد.

پرسکوت گفت که دو طرف در پاره ای از مسائل با یکدیگر هم نظر نیستند، اما با گفتگوهای رو در رو و صمیمانه دو طرف می توانند این شکافها را کاهش دهند و به نقاط مشترک برسند.

در تحولی دیگر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه 2 سپتامبر با عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی در واشنگتن و پیشاپیش دیدار رهبران دو کشور گفتگو کرد و دو طرف بر اهمیت و موفقیت این دیدار تاکید داشتند.