فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نفوذ نیروهای ائتلاف عربی به رهبری سعودی، به مناطقی در یمن

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پیشتر سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که پیش از 300هزار غیر نظامی در شهر تعز توسط شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن محاصره می‌شوند. این غیر نظامیان روزانه در معرض بمباران بی‌رويه شبه‌نظامیان قرار می‌گیرند.

  پس از محاصره‌ای 4 ماهه، سرانجام سازمان ملل متحد از کمبود آب و غذا و همچنین دارو در تعز خبر داد. علاوه بر آن مراکز بهداشتی هدف حملات حوثی‌ها قرار می‌گیرد.

  از سویی نیروهایی از ائتلاف عربی به رهبری سعودی، به مناطقی در یمن در محوطه استان صعده پایگاه شبه‌نظامیان حوثی نفوذ کردند. این نفوذ از سمت شمال شرقی استان روی داد. در حالی که خودروهای سنگین به سمت مرکز شهر مارب در حال حرکت هستند.

  بر اساس اين گزارش نیروهای ائتلاف به مناطق البقع و وائله نفوذ کردند. این نیروها همچنین کنترل خود را در مناطق استراتژیک همچون العطفین، مزرعه الشاقی، اطراف مناطق المقاش به علاوه سه راه مرتبط کننده میان استان‌های صعده، جوب و امارت نجران، مستحکم کردند.

  در تحولی مهم در عملیات نیروهای ائتلاف و نیروهای مقاومت مردمی هوادار عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و ارتش، ده‌ها خودروی زرهی و قطعات اسلحه سنگین به سمت شهر مارب رفته و در منطقه حصن الجن مستقر شدند. این تحول پس از آن روی داد که لشکر موجود در این منطقه، پیروی خود را از مشروعیت در یمن اعلام کرد.

  همزمان جنگنده‌های ائتلاف بر فراز مناطق مارب به پرواز در آمدند. این مناطق شاهد عملیات پاکسازی آنها از وجود شبه‌نظامیان است به ویژه مناطق الجفینه، فاو، صروح، حریب و بیحان. این عملیات به منظور هموار کردن مسیر برای پیشروی نیروهای ائتلاف به سمت جبهه شمالی نزدیک به سه راه مرتبط کننده میان مارب، جوف و صنعا صورت می‌گیرد.

  در جوف منابع محلی می‌گوید که نیروهای ائتلاف با پشتیبانی شماری از داوطلبان قبیله‌ای وارد مناطق البقع، العطفین و وائله شدند و توانستند به سه راه مرتبط کننده میان الجوف، صعده و نجران برسند.

  این در حالی است که جنگنده‌های ائتلاف شماری از مناطق را بمباران کرده و مخازن اسلحه در منطقه صلب در مدیریت مجزر در شمال مارب را منهدم کرده و ۲۹ تن از حوثی‌ها را کشتند.

  در تعز مناطق غرب شهر شاهد درگیری‌های شدید بود که شبه‌نظامیان در آن‌ها از تانک و توپخانه سنگین برای گلوله باران محله‌های مسکونی استفاده کردند؛ مساله‌ای که باعث فرار شمار زیادی از غیر نظامیان شد. جنگنده‌های ائتلاف همچنین پایگاه لشکر 35 در غرب شهر تعز را پنج بار بمباران کردند.

  در البیضاء جنگنده‌های ائتلاف پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی و صالح را در منطقه راس حطان در مدیریت مکیراس بمباران کرده و ده‌ها تن از آن‌ها را کشتند.

  همچنین مدیریت الزهرا شاهد درگیری‌های مستمر از شامگاه گذشته بود که به کشته شدن ده تن از شبه‌نظامیان و فراری دادن آن‌ها از مواضعشان انجامید.

  در صنعا منابع نظامی می‌گویند که شبه‌نظامیان حوثی و صالح، در شلیک موشک از پایگاه هوایی دلیمی به سمت استان مارب شکست خوردند چرا که موشک لحظه شلیک آن از پایگاه، منفجر شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران