فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دیدار معاون وزیر خارجه ایران با نصرالله در بحبوحه تظاهرات ضد فساد در لبنان

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه ۲ سپتامبر با حسن نصر‌الله دبیرکل حزب‌الله لبنان در بیروت، دیدار و گفت‌وگو کرد.

  این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که لبنان شاهد تظاهرات اعتراض آمیز گسترده علیه «فساد» است؛ تظاهراتی که در اعتراض به بحران انباشت زباله در خیابان‌ها آغاز شد.

  گاهی این تظاهرات در پی درگیری با نیروهای امنیتی، به خشونت کشیده شد. سیاستمداران لبنانی، برخی منتسبان به احزاب سیاسی را متهم به تلاش برای به خشونت کشیدن تظاهرات و ایجاد رویارویی میان تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی می‌کنند؛ به ویژه این‌که در دولت کنونی لبنان حزب‌الله و همپیمانانش، اکثریت را در دست ندارند.

  یکی از دلایل معطل ماندن بسیاری از مشکلات در لبنان، حضور نیافتن حزب‌الله و همپیمانانش در جلسه دولت و به رسمیت انداختن جلسات پارلمان بر سر انتخاب رئیس جمهوری توسط آن‌ها است؛ زیرا ترکیب پارلمان به گونه‌ای است که در صورت رسمیت جلسه، رئیس جمهور از ائتلاف آن‌ها نخواهد بود.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، دبیرکل حزب‌الله لبنان در دیدار با امیرعبدالهیان «نقش تهران را در کمک به امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم و افراط گرایی بسیار مهم دانست و بر ضرورت همراهی کشورهای منطقه برای کمک به امنیت و ثبات منطقه و مبارزه با تروریسم تکفیری تاکید کرد.»

  ایران و متحدانش از جمله شبه‌نظامیان حزب‌الله در سوریه و عراق حضور دارند؛ مساله‌ای که باعث شده به تلاش برای فرقه‌ای کردن تنش‌های سیاسی متهم شوند.

  در این دیدار حسین امیرعبداللهیان اظهار داشت: «ایران همواره از امنیت و ثبات لبنان و منطقه حمایت می کند و بر وحدت ملی در لبنان تاکید دارد.»

  وی گفت: «ما از گفت‌وگوی لبنانی‌ها حمایت می کنیم و معتقدیم دخالت خارجی سبب تشدید مشکلات در منطقه است.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران